Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес
Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес Бізнес, який розуміє бізнес

Ерозія ґрунту: причини, види, заходи боротьби

15 Листопада, 2024

Серйозна екологічна проблема, яка негативно позначається на родючості земель, — ерозія ґрунту. Існує ціла низка причин її виникнення, розуміння яких дає змогу вибрати ефективні методи запобігання ній та боротьби з наслідками. Детальний огляд усіх чинників є актуальним для фермерів та інших представників аграрного сектору, зацікавлених у впровадженні практичних рішень для зменшення негативних подій та збереження урожайності.

Що таке ерозія ґрунту

Це процес руйнування верхнього родючого шару під впливом негативних чинників — природних та антропогенних, що призводить до погіршення стану земель, а відповідно, і їхньої поступової деградації. Ерозія ґрунту — це його поступове витончення, яке здатне призвести до втрати родючості. Про її появу свідчать:

  • тріщини і яри;
  • зміна структури та складу землі;
  • збільшення на поверхні кількості каменів;

Це ключові ознаки ерозії ґрунту, які свідчать про виснаження родючого горизонту. За швидкістю протікання процес може бути як природним, так і прискореним — в другому випадку період деградації становить 10–30 років. Проблема лише посилюватиметься, якщо не вжити заходів щодо її усунення.

Що таке ерозія ґрунту

Причини та види ерозії ґрунтів

Існують як природні чинники, так і пов’язані із сільськогосподарською діяльністю. Здебільшого витончення земель відбувається через комплексний негативний вплив: природа створює умови для цього, а неправильний обробіток все поглиблює. Причина ерозії ґрунту визначає її вид. Серед найпоширеніших:

  • неправильна обробка земель;
  • пошкодження ґрунту за випасу великої рогатої худоби;
  • відсутність терасування схилів;
  • забруднення промисловими відходами або стічними водами — хімічні види ерозії ґрунту, що не тільки погіршують якість земель, але й знищують їх, роблячи непридатними для подальшого використання й обробітку;
  • відсутність дренажних систем для відведення надлишкової води;
  • нестача рослинного покриву, через що виникає вітрова ерозія ґрунту;
  • щорічна глибока оранка з використанням сільськогосподарської техніки, через яку земля не встигає відновитися;
  • надмірне використання мінеральних добрив і агресивних пестицидів;
  • висока кислотність або лужність внаслідок хімічного впливу.

Читайте також: Як визначити кислотність ґрунту і як її знизити чи збільшити

Важливо розуміти причини, через які виникають різні види ерозій ґрунту, щоб вжити актуальних заходів щодо захисту та запобігання деградації. Тільки за раціонального підходу до сільськогосподарської діяльності можна вберегти угіддя від руйнівних процесів і зниження врожайності.

Вітрова ерозія

Актуальна для степових регіонів країни, які характеризуються посушливим кліматом і недостатньою кількістю рослинності, через що виникає ерозія ґрунту. Причини потоншання родючого шару земель полягають у тому, що вітри піднімають з поверхні дрібні частинки, що поступово порушує екологічний баланс. Одночасно це призводить до пошкодження молодих рослин, а також видуву дрібного насіння після того, як було проведено оранку ґрунту. Ерозія може бути спричинена і відносно невеликим вітром — до 5 м/с, якщо йдеться про піщані та вапняні землі без природного трав’яного покриву.

Небезпечні й пилові бурі, здатні знищити майбутній врожай. Вони особливо згубні для таких культур, як кукурудза, цукрові буряки, соняшник: ранні сходи доволі слабкі, що призводить до їхнього пошкодження.

Яружна ерозія

Це процес утворення ярів на схилах і пагорбах через водні потоки. Він починається з невеликих розмивів, які поступово поглиблюються. Його головна небезпека в тому, що не лише пошкодиться верхній шар, але й загалом зміниться рельєф місцевості — утворюються розмиви та яри, що робить угіддя непридатними для використання.

Яружна ерозія — це один з найбільш руйнівних видів, який призводить до скорочення площі сільськогосподарських земель. Поступово невеликі струмки перетворюються на глибокі яри, які розширюються і поглиблюються з кожним дощем.

Водна ерозія ґрунту

Відбувається під час рясних опадів, сніготанення або паводків, коли великі водні потоки змивають верхній шар землі. Це одна з найпоширеніших форм руйнування, яка може бути:

  • поверхневою — розмиває верхній, родючий шар, скорочуючи його товщину;
  • лінійною — формує заглиблення і канали, змінюючи ландшафт.

Ерозія ґрунту внаслідок дії води небезпечна не тільки знищенням сільськогосподарських земель, але й замулюванням річок, а також каналів, призначених для зрошення.

Ерозія ґрунту внаслідок дії води

Снігова ерозія

Відбувається внаслідок швидкого танення снігу, коли талі води не встигають проникнути в ґрунт і стікають поверхнею, розмиваючи її. Цей процес особливо активний навесні, коли на схилах і пагорбах накопичується велика кількість снігових покривів.

Пасовищна ерозія ґрунту

Виникає внаслідок надмірного випасу великої рогатої худоби на одній і тій самій території. Коли на пасовищі постійно перебувають великі стада тварин, трав’яний покрив виснажується, а ґрунт починає руйнуватися під впливом копит. Глибинна ерозія призводить до втрати родючого шару землі, його ущільнення та руйнування.

Серйозну проблему вона становить на схилах балок: під механічним впливом копит під час прогону одними й тими самими шляхами ґрунт сповзає донизу, через що цей вид також дістав назву «стежковий».

Хімічна ерозія ґрунту

Виникає внаслідок застосування агресивних речовин або забруднення промисловими відходами. Землі втрачають свої природні властивості, що робить їх непридатними для вирощування сільськогосподарських культур. Різноманітні добрива та пестициди можуть стати причиною підвищення кислотності та вимивання корисних мінералів.

Агротехнічна ерозія

Помилки у веденні сільськогосподарської діяльності призводять до того, що фермери самостійно знищують свої угіддя. Це технічна ерозія, яка спричинена занадто інтенсивним обробітком спецтехнікою. В результаті цього ґрунт зсувається вниз, а також руйнується його верхній шар.

Залежно від того, що спричинило зниження якості земель, слід вжити відповідних заходів, спрямованих на усунення не тільки наслідків, але й кореня проблеми. Тому важливо правильно визначити, чим викликана ерозія ґрунту. Види доволі численні, а діяльність людини нерідко набагато згубніша за природні чинники.

Читайте також: Точне землеробство в Україні: визначення та перспективи

Види ерозій в Україні

Орієнтовний обсяг чорноземів становить 24 млн га — близько 60% площі. Але, незважаючи на те, що країна має 8% родючих земель у світі, сільськогосподарська галузь недоотримує значні суми. Цьому сприяють природні чинники:

  • рясні опади;
  • пилові бурі;
  • сильні вітри.

Здебільшого ерозія ґрунту в Україні виникає через порушення сівозміни та постійне вирощування культур, що виснажують землю. Згідно з проведеними екологічними дослідженнями, з 1900 року було втрачено близько третини гумусу. Щоб відтворити 10 см родючого шару, потрібно близько 2000 років.

Виснажені ґрунти легко розвіює вітер, через що значні ділянки площі перестають плодоносити. І за приблизними оцінками, недбале ставлення до природних земельних багатств призводить до втрати десятків мільярдів гривень щороку.

Серйозно погіршила ситуацію і війна: основні види ерозії ґрунту доповнили хімічні забруднення. А після трагедії на Каховській ГЕС Херсонській області доведеться зіткнутися з довгостроковою посухою, що призведе до серйозної деградації земель.

Відповідальне землеробство — ключовий напрям сучасного сільського господарства. Це передбачає впровадження нових підходів, які допомагають збільшити врожайність і не зіпсувати ґрунти в перспективі. Для цього потрібні якісні органічні добрива, а також сучасна техніка та обладнання, що дає змогу мінімізувати механічну шкоду. Для аграріїв, які борються за довгострокову родючість угіддя, розроблено спеціальний онлайн-сервіс WEAGRO. Це вигідна розстрочка, яка дає змогу придбати все необхідне у перевірених виробників і постачальників з відстрочкою платежу. В результаті вдасться вчасно підготуватись до наступного сезону та без затримок розпочати цикл робіт.

Наслідки різних видів ерозії

Зовнішні чинники, як і діяльність людини, стають причиною серйозних збитків, які негативно позначаються на врожайності, а відповідно, й отриманому аграріями та державою прибутку. Ерозія ґрунту знищує родючий шар і багаторазово знижує продуктивність: зникають поживні речовини, які так необхідні для росту і нормального розвитку рослин. І це загроза не тільки для сільського господарства, але й для економіки країни, а також екології. Ерозія ґрунтів, причини, які її спричиняють, як і наслідки цього, не повинні бути залишені без уваги. Серед ключових проблем:

  1. Засмічення водойм. Під впливом дощів і паводків дрібні частинки осідають на дні, спричиняючи їх замулювання. Від цього страждають і мешканці річок, як і інші живі організми, що призводить до поступового зниження популяції. Цьому чимало сприяє і вітрова ерозія. Наслідки руйнування верхнього шару і засипання водойм призводять до надлишку поживних речовин, що надходять у водні системи, що активує стрімке розростання водоростей, зумовлює загибель риб, а також є небезпечним для людей і тварин.
  2. Закислення ґрунтів. Зміна хімічного складу може бути спричинена різними факторами, але найчастіше втрата базових елементів, таких як кальцій, магній і калій, зумовлена розмиттям угідь. А добрива і пестициди лише посилюють цю проблему.
  3. Зниження родючості. Значної шкоди завдає вітрова ерозія. Вплив на ґрунт призводить до руйнування верхнього шару та структури, що знижує біологічну активність земель, їхню здатність до відновлення, а також аерацію. Одночасно сильні пориви вітру знищують молоді культури — і якість, як і обсяг урожаю, стрімко знижується.

Читайте також: Ґрунт: що це, види та його родючість

Саме тому настільки важливо розуміти, що таке ерозія ґрунту, її види і наслідки — це процеси, які порушують екосистему загалом. Недотримання основних принципів сталого землеробства багаторазового посилює наслідки вітрової ерозії ґрунту, а також шкоду від рясних опадів і танення снігів — і родюча раніше земля стає непридатною для обробітку.

Наслідки різних видів ерозії

Заходи боротьби з ерозією ґрунту

Поки ситуація не стала критичною, важливо вжити актуальних заходів щодо захисту угідь, а також змінити підхід до сільськогосподарської діяльності в бік більш екологічних і безпечних рішень. Щоб не виникла ерозія ґрунту, боротьба з нею має бути комплексною і постійною — і для цього розроблено цілу низку ефективних методів, які допомагають вберегти землі від розмивання і деградації під дією вітру і води.

Способи запобігання ерозії з боку аграріїв

Серед ключових агротехнічних методів, які завоювали популярність і довели свою ефективність, варто виділити низку рішень. Ерозія ґрунту і заходи боротьби з нею:

  • мінімальний обробіток — альтернатива глибокій оранці;
  • No-till — повна відсутність орання з обов’язковим мульчуванням;
  • правильна сівозміна — чергування різних культур для збереження поживних речовин;
  • терасування схилів — для запобігання застоїв води;

Усе це реальні й доступні способи, що дають змогу значно поліпшити якість і стан земельних угідь.

Ерозія ґрунту і способи запобігання ній з боку держави

Для підтримки аграріїв розроблено низку програм, які покликані забезпечити захист земель та запобігти їхній деградації. Одним з важливих заходів з охорони земельних ресурсів стала програма «Лісосмуги життя», яка спрямована на відновлення дерев і чагарників, що виконують захисну функцію. Роль зелених насаджень у боротьбі з ерозією ґрунту вельми значна, і така ініціатива допоможе створити надійні бар’єри від вітру і вимивання земель, що важливо для збереження їхньої родючості.

Україна активно співпрацює з Євросоюзом і ФАО, отримуючи фінансову допомогу для розвитку і збереження сільськогосподарської галузі. Наразі пайові субсидії отримали такі області:

  • Львівська;
  • Івано-Франківська;
  • Закарпатська;
  • Чернівецька (окремі райони).

Роботу над проєктом ведуть з 2021 року, але з урахуванням повномасштабного вторгнення початковий формат було змінено та адаптовано до нових умов. І ерозія ґрунтів, причини якої можуть полягати у хімічних забрудненнях земель, стає одним з важливих напрямів, що дають змогу підтримувати експорт сільськогосподарських культур з України.

Скорочення обсягів родючих земель становить серйозну загрозу продовольчій безпеці. Крім природних явищ, значної шкоди сільськогосподарським угіддям завдають хімічні забруднення, як і надмірний обробіток з використанням відповідної техніки. Розроблення заходів щодо усунення наслідків, як і недопущення їх виникнення надалі, стає головним інструментом у боротьбі з ерозією.

Державна підтримка — важливий плюс, але часто її недостатньо. Здебільшого фермерам доводиться розраховувати виключно на себе — і сервіс WEAGRO дає можливість отримати вигідні умови для закупівлі обладнання, посівних матеріалів та інших видів продукції. Агророзстрочка — це можливість здійснювати покупки з відтермінуванням платежів на спеціальних умовах. Її можна оформити без додаткових документів, складнощів чи клопоту — онлайн та з отриманням рішення до 30 хвилин.

FAQ

Відповіді на запитання, які не були висвітленні у статті

Які приклади успішних програм або ініціатив боротьби з ерозією ґрунту існують у світі?

Глобальне ґрунтове партнерство об’єднало низку найбільших національних і міжнародних організацій з охорони земельних ресурсів та впровадження принципів сталого землеробства.

Які методи моніторингу ерозії ґрунту використовуються для оцінки її масштабів?

Існують спеціальні математичні моделі, які дають змогу оцінити стан ґрунту та ризик деградації. А для визначення швидкості ерозії найчастіше застосовують радіонуклідний метод.