Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес
Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес                Бізнес, який розуміє бізнес

Фацелія: коли сіяти та як вирощувати у 2025 році

5 Травня, 2025

Фацелія — рослина з універсальними властивостями. Її використовують як сидерат для поліпшення структури й родючості ґрунту, медонос для бджільництва, а також як корм для худоби. У статті ми детально розглянемо, коли сіяти фацелію, яку технологію вирощування вибрати залежно від мети та як отримати максимальну користь від цієї універсальної культури в умовах українського агробізнесу.

Фацелія: характеристика культури

Фацелія — це однорічна трав’яниста рослина з прямостійним розгалуженим стеблом висотою 50–120 см. Листки у неї перисторозсічені, чергові. Квітки дрібні, блакитні або фіолетові, зібрані у суцвіття-завитки. Плід — багатонасінна коробочка. Коренева система стрижнева, проникає на глибину до 2 метрів.

Вегетаційний період «бджолиної трави» складає 75–90 днів. Сходи з’являються на 7–10 день. Цвітіння починається через 40–50 днів і триває близько місяця. За сприятливих умов фацелія може давати 2–3 покоси зеленої маси за сезон.

Рослина дуже світлолюбна, добре реагує на довгий світловий день. За недостатньої освітленості посіви витягуються, врожайність знижується. Оптимальна температура для росту і розвитку — 18–25°C. Насіння починає проростати за 4–5°C, дорослі рослини витримують заморозки до -5…-7°C.

Фацелія як сидерат вологолюбна, найкраще росте за вологості ґрунту 70–80% ПВ. В посушливих умовах ріст сповільнюється, зменшується облиствленість. Критичний період щодо вологи — бутонізація, а також цвітіння. Для формування 1 т сухої речовини меліоративна культура витрачає близько 700 т води.

Читайте також: Вегетаційні Індекси в сільському господарстві: NDVI, NDRE, MSAVI, NDMI

Для чого саджати фацелію

Фацелію вирощують з кількома цілями:

  1. Як сидеральну культуру. Завдяки потужній кореневій системі й великій зеленій масі трава збагачує ґрунт органікою, покращує його структуру й родючість. Під час заорювання зеленої маси культура служить ефективним добривом. За вегетацію фацелія як сидерат нагромаджує 15–20 т/га зеленої маси, що еквівалентно внесенню 30–40 т/га гною.
  2. Фацелія як медонос. З 1 га посівів перганосу можна отримати до 300 кг меду. При цьому цвітіння продовжується близько місяця, забезпечуючи тривалий взяток. Мед з фацелії для бджільництва виходить світлий, прозорий, ароматний, має високі смакові й лікувальні властивості.
  3. Як кормову культуру. Зелена маса трави містить багато білка (до 20%), а також аскорбінової кислоти, каротину, мінеральних речовин. У 100 кг міститься близько 14–16 к.о. Фацелію як корм для кролів використовують у свіжому вигляді, а також для приготування силосу, сіна, трав’яного борошна. Зелену масу охоче поїдають ВРХ, коні, кролі, птиця.
  4. Як фітосанітарну культуру. Ґрунтополіпшувач має алелопатичні властивості, пригнічує ріст бур’янів. Рослина стійка до шкідників та хвороб, мало вражається нематодами. Включення фацелії в сівозміну оздоровлює її, зменшує поширення збудників хвороб та шкідників.

Внаслідок симбіотичної азотфіксації трава нагромаджує 80–100 кг/га азоту, що рівноцінно внесенню 15–20 т/га гною. На бідних ґрунтах фацелія підвищує вміст гумусу до 0,3–0,4%. Розвинена коренева система рослин розпушує, а також структурує землю на значну глибину.

Де вирощують фацелію

Вирощування фацелії можливе в усіх кліматичних зонах України. Вона невибаглива до якості й стану ґрунту, здатна давати сходи навіть в малопридатних для сільгоспкультур умовах — в піщаних, підзолистих, еродованих землях. Добре росте за різного механічного складу, кислотності, забезпечення вологою чи елементами живлення.

Основні регіони вирощування в Україні — це Лісостеп і Полісся. У зоні Лісостепу культура використовується як високобілковий корм для худоби, сидерат, медонос. Придатна для вирощування в зоні ризикованого землеробства. У Поліссі її сіють переважно як сидерат для поліпшення родючості ґрунтів та медонос для підтримки бджільництва.

У південних регіонах фітомеліорант вирощують обмежено через високі температури влітку, а також загрозу посухи. За посіву восени або рано навесні культура встигає сформувати урожай до настання спеки. Для отримання високих показників тут потрібне зрошення.

Ареал поширення фацелії охоплює більшість країн Європи, Північну Америку, Японію, Австралію. Рослина добре адаптується до різних умов, невибаглива до агротехніки.

Технологія вирощування фацелії

Технологія вирощування фацелії

Щоб отримати гарний урожай, потрібно дотримуватись певних правил агротехніки. Розглянемо, як сіяти фацелію, а також основні етапи вирощування цієї культури.

Урожайність фацелії

За сприятливих умов урожайність зеленої маси може сягати 30–50 т/га. Для насіння збирають 0,5–0,7 т/га. Медопродуктивність становить 100–300 кг/га, а в окремі роки доходить до 500–600 кг/га.

Кількість сходів залежить від вологозабезпеченості ґрунту, наявності поживних речовин, густоти посіву. Для отримання високих результатів потрібно створити оптимальні умови протягом усього періоду вегетації.

Найкращі врожаї трава дає в родючих ґрунтах з повним мінеральним живленням. За посіву в чистому вигляді кількість зеленої маси вища, ніж у сумішах. Ранні строки сівби також забезпечують більшу продуктивність, ніж пізні.

Під час вирощування як зеленого корму і сидерату укоси потрібно робити у фазі бутонізації — початку цвітіння. В цей час рослини накопичують найбільше вегетативної маси високої кормової цінності. В разі запізнення з укосом стебла грубішають, листки обсипаються, кормові якості погіршуються.

Фацелія: умови вирощування

Фітомеліорант невибагливий до умов вирощування, але найкраще росте в родючих, добре аерованих землях з нейтральною або слабокислою реакцією. Непридатні для вирощування важкі глинисті, заболочені, кислі ґрунти. Трава добре реагує на вапнування й гіпсування.

Читайте також: Як визначити кислотність ґрунту і як її знизити чи збільшити

Рослини погано переносять надмірне зволоження, застій води — насіння загниває, сходи зріджуються. Оптимальна вологість ґрунту — 70–80% ПВ. Критичний період щодо вологи — цвітіння. Нестача води в цей час призводить до опадання квітів і зав’язі, суттєвого недобору врожаю насіння, а також зеленої маси.

В Україні культуру можна вирощувати в усіх природно-кліматичних зонах. На півдні висівають восени або в кінці зими, в інших регіонах — навесні, після загрози приморозків. Оптимальна температура проростання насіння — 10–12°C. Сходи переносять заморозки до -5°C.

Перганос дуже світлолюбний, в разі затінення витягується, врожайність знижується. Тому не можна сіяти його під покрив інших культур або в загущених посівах. За механічних сумішків компоненти треба підбирати так, щоб вони не пригнічували квітки.

Фацелія: посів

Перед посівом поле потрібно ретельно підготувати. Розглянемо основні етапи кампанії та технології вирощування фацелії.

Коли сіяти фацелію

Отже, коли сіяти фацелію? На більшості території України культуру висівають у ранньовесняні строки: кінець квітня — початок травня, коли ґрунт прогрівається до 8–10°C. У південних регіонах посів можливий під зиму — в жовтні-листопаді, або рано навесні, по таломерзлій землі.

Під час вирощування як сидерату траву можна висівати в кілька строків з ранньої весни до пізньої осені. За сівби під зиму рослини добре відростають весною, швидко нарощують зелену масу. Пізні посіви у вересні-жовтні дають можливість накопичити до зими розетку листків, які перегниватимуть і удобрюватимуть ґрунт.

Під медонос посів фацелії відбувається у травні-червні, щоб забезпечити цвітіння у період активного медозбору — в липні-серпні. Повторні посіви через кожні 20–30 днів дозволяють продовжити період цвітіння до пізньої осені.

Підготовка ґрунту до посіву фацелії

Ґрунти для вирощування мають бути чистими від бур’янів, вирівняними, розпушеними. Обробіток залежить від попередника, а також стану землі. Після стерньових проводять лущення й зяблеву оранку, глибина — 20–22 см. Під час основного обробітку вносять органічні добрива у нормі 20–30 т/га гною чи компосту.

Навесні закривають вологу, вирівнюють і розпушують землю культиваторами, а також боронами. Щоб знищити бур’яни до сівби можна провести 1–2 допосівних боронування, краще по діагоналі до майбутнього посіву.

Органіку вносять під основний обробіток або під передпосівну культивацію. Оптимальним рішенням є застосування компосту, перегною або зеленого добрива з попередніх сидератів з розрахунку 15–25 т/га. Під час вирощування як фітомеліоранту норми органіки зменшують або й зовсім не вносять, оскільки сама фацелія — сидерат. На бідних землях можна використовувати біогумус або компост з додаванням попелу для збагачення калієм і фосфором природного походження.

Онлайн-сервіс WEAGRO надає агровиробникам можливість придбати добрива для насіння фацелії та інших сидеральних культур з відтермінуванням платежу, без застави та зайвих документів. Це дозволяє оптимізувати фінансові ресурси, щоб вчасно провести сівбу.

Попередники фацелії

Кращими попередниками є культури, що рано звільняють поле, — озимі або ярі зернові, зернобобові, картопля, кукурудза як зелений корм. Не варто сіяти рослину після багаторічних бобових трав люцерни, конюшини, еспарцету через спільних шкідників.

Сама фацелія є відмінним попередником більшості культур у сівозміні. Вона рано звільняє поле, залишаючи чисту від бур’янів землю з великою кількістю пожнивно-кореневих решток. Як сидерат, що заорюється у ґрунт, фітомеліорант поліпшує його структуру, підвищує вміст органіки, NPK.

Найкращі наступні культури після фацелії — просапні та овочеві: картопля, кукурудза, буряки, капуста, помідори. Непогано ростуть озимі зернові — пшениця, жито, ячмінь. Повернення трави на попереднє поле рекомендують не раніше ніж через 3–4 роки, щоб запобігти накопиченню шкідників та збудників хвороб.

Читайте також: Цукровий буряк: посів, врожайність, сорти та хвороби

Норма висіву фацелії

Норми висіву фацелії залежать від цільового призначення та способу сівби:

  • зелений корм і сидерат — 10–14 кг/га за звичайного рядкового посіву, 8–10 кг/га за широкорядного;
  • насіння — 8–10 кг/га за звичайного рядкового, 6–8 кг/га за широкорядного;
  • у сумішках з іншими культурами — 6–8 кг/га.

Під час посіву необхідно використовувати кондиційне насіння не нижче 2 класу посівного стандарту. Перед сівбою насіння протруюють. Для підвищення польової схожості та енергії проростання рекомендують проводити інкрустацію або барботування.

Спосіб посіву культури

Фацелію можна висівати як звичайним рядковим, так і широкорядним способом. Рядкову сівбу проводять зерновими сівалками з міжряддям 15 см. Він забезпечує рівномірне розміщення рослин на площі.

Широкорядний спосіб сівби з міжряддями 30–45 см застосовують на чистих від бур’янів полях. Він полегшує догляд за посівами, але дещо знижує врожайність зеленої маси. Для сівби використовують просапні сівалки.

Глибина загортання насіння на важких землях — 1,5–2 см, на легких — 3–4 см. Після сівби поле коткують кільчасто-шпоровими котками, що покращує контакт насіння з ґрунтом та прискорює появу сходів. За ранньовесняної сівби коткування краще проводити до і після посіву.

Догляд за фацелією

Основний догляд за посівами полягає у захисті від бур’янів, шкідників, хвороб та забезпеченні вологою. Після сходів за потреби проводять боронування легкими чи середніми боронами впоперек рядків. На широкорядних посівах обов’язкове розпушування міжрядь, рекомендована глибина — 6–8 см.

В умовах недостатнього зволоження проводять 1–2 вологозарядкових поливи нормою 300–500 м³/га. Насичують вологою методом напуску по борознах або дощуванням. На насінницьких посівах у фазі бутонізації та цвітіння за необхідності роблять відсвіжні поливи нормою 150–200 м³/га.

Щоб сформувати 1 т насіння, фацелія витрачає значну кількість поживних речовин. Для забезпечення рослин необхідними елементами в органічному землеробстві використовують компост, перегній, пташиний послід або біогумус. Підживлення проводять розведеним настоєм (1:10) з розрахунку 2–3 л/м² або сухим компостом (3–5 кг/10 м²). Вносять їх поверхнево перед дощем або з подальшим легким прикочуванням та мульчуванням. Ефективно застосовувати компостний чай або органічні біопрепарати на основі корисних мікроорганізмів, які покращують засвоєння поживних речовин із землі.

Під час вирощування як зелений корм укоси проводять у фазі бутонізації або на початку цвітіння. Рослини скошують на висоті 5–6 см косарками чи косами. Щоб отримати насіння, посіви збирають роздільним способом під час побуріння 70–75% коробочок. Валки підсушують протягом 3–5 днів і обмолочують комбайном.

Коли збирають фацелію

Коли збирають фацелію

Отже, через скільки днів сходить фацелія? Сходи з’являються на 7–10 день. Як зелений корм траву починають скошувати на початку цвітіння, коли рослини досягають висоти 50–70 см. У цей період маса має оптимальне співвідношення кількості листя і стебел, містить найбільше поживних речовин.

За сінокісного використання перший укіс проводять у фазі бутонізації, наступні — за відростання рослин на 40–50 см. За сприятливих умов можна зібрати 2–3 укоси з урожайністю 150–200 ц/га зеленої маси.

Як насіння культуру збирають під час побуріння 75–80% коробочок прямим комбайнуванням. Своєчасність дозволяє запобігти осипанню насіння. Зібране відразу очищають, сортують та досушують до вологості 12–14% перед закладанням на зберігання.

Висновок

Фацелія — цінна кормова, медоносна та сидеральна культура, вирощування якої набуває все більшої популярності в Україні. Вона невибаглива до умов, добре очищує та збагачує ґрунт, приваблює бджіл, дає поживний корм для худоби.

Щоб підвищити ефективність вирощування, варто застосовувати сучасні технології моніторингу посівів, зокрема системи агрострахування на основі супутникових знімків, метеостанцій. Це дозволяє контролювати стан рослин, вчасно виявляти проблеми та знизити витрати.

Онлайн-сервіс WEAGRO допомагає агровиробникам впроваджувати інноваційні рішення та оптимізувати фінансові ресурси. Можна придбати насіння, добрива, засоби захисту рослин з відтермінуванням платежу, без застави та зайвого документообігу.

FAQ

Відповіді на запитання, які не були висвітленні у статті

Які сорти фацелії найбільш підходять для вирощування в Україні?

В Україні поширені сорти фацелії Ярославна, Рюгана. Вони добре адаптовані до місцевих ґрунтово-кліматичних умов, мають високу врожайність зеленої маси та насіння.

Які методи сівби фацелії найбільш ефективні?

Найкращі результати дають суцільні рядкові посіви фацелії з міжряддями 15 см. Отримують найбільшу густоту стеблостою, рівномірне дозрівання насіння. Для сівби використовують звичайні зернові сівалки.

Як зберегти вологу в ґрунті під час вирощування фацелії у посушливих регіонах?

У посушливих умовах рекомендується сівба в ранні строки з використанням вологозарядкових поливів перед нею. Після сходів проводять боронування та розпушування міжрядь, що зменшує випаровування вологи.

Як фацелія може покращити структуру ґрунту?

Трава має стрижневу кореневу систему, яка розпушує ґрунт, покращує його дренаж та аерацію. Під час розкладання решток та зеленої маси накопичується органічна речовина, що структурує землю.

Через скільки днів сходить фацелія?

У середньому сходи з’являються на 7–10 день після сівби. Якщо ґрунт добре прогрітий і забезпечений вологою, сходи можуть з’явитися вже на 5–6 день. В разі посіву в недостатньо прогрітий ґрунт сходи затримуються до 12–14 днів.