Факторинг та факторингові операції: що це і як працює в Україні

Факторинг — це фінансова послуга, яка знайома українським компаніям ще з початку 90-х років. Але на відміну від європейських країн, де факторингові операції займають від 11 до 15% відносно ВВП, в Україні, за даними 2022 року, вони залишаються на рівні 0,4%.

Чому факторингові операції заслуговують на особливу увагу, як підвищують ефективність бізнесу та яку роль у цьому фінансовому процесі відіграє сервіс WEAGRO — спробуємо розібратися разом.

Що таке факторинг

Факторинг — це спосіб фінансування підприємства банком або фінансовою установою (факторами), які купують його дебіторську заборгованість за зниженою вартістю і чекають на погашення фінансових обовʼязків згідно з терміном відтермінування оплати.

Говорячи простими словами, компанія-постачальник продає фактору свої неоплачені рахунки-фактури й швидко отримує передбачену суму, яку йому мав сплатити покупець. Але не в повному обсязі, а за вирахуванням комісії. На цьому взаємодія продавця і покупця закінчується, і місце постачальника займає фактор, завдання якого — дочекатися оплати згідно з договором купівлі-продажу.

Отже, факторингова компанія — це посередник між підприємствами та їхніми дебіторами, яка забезпечує фінансування та управління заборгованістю.

Таким посередником, який дозволяє покупцю та постачальнику укласти угоду купівлі-продажу із відтермінуванням платежу, є наш сервіс WEAGRO. Його продумана система враховує специфіку аграрного бізнесу та надає максимально вигідні умови купівлі-продажу товарів у розстрочку.

Щоб отримати розстрочку, покупцю необхідно виконати прості дії:

  1. Заповнити заявку для реєстрації на сервісі WEAGRO
  2. Отримати індивідуальний розрахунок суми розстрочки 
  3. Замовити потрібний товар на сайті постачальника 
  4. Підписати угоду купівлі-продажу з можливістю розстрочки та сплачувати згідно з графіком. 

Надіславши заявку, протягом 30 хвилин ви отримаєте рішення, після чого буде підписано договір і перераховано гроші на рахунок продавця, а покупець сплачуватиме частинами згідно з графіком оплати. 

Поняття факторингових операцій

Факторингові операції — це фінансові угоди, в яких компанія (продавець) продає свою дебіторську заборгованість (рахунки) факторинговій компанії (фактору) за вирахуванням комісії

Розглянемо, як відбуваються факторингові операції на прикладі сервісу WEAGRO.

Припустимо, що компанія «Альфа» хоче продати товари своєму клієнту (фермеру) на умовах 90-денного товарного кредиту у розмірі 450 000 грн, але в той самий час потребує коштів для підтримки поточної діяльності.Тому звертається до WEAGRO, щоб укласти договір купівлі-продажу з фермером у розстрочку та отримати оплату в день підписання угоди.

Щоб тримати розстрочку, необхідно: 

  1. «Альфа» надає код ЄДРПОУ або ІПН покупця.
  2. WEAGRO опрацьовує заявку та погоджує розстрочку для покупця. 
  3. Альфа та покупець підписують договір купівлі-продажу на виплат. Фактор (WEAGRO) надає «Альфі» гроші за вирахуванням комісії від суми, а фермеру надсилає повідомлення про нові реквізити для оплати за товар. 

«Альфа» отримує гроші одразу, не чекаючи на оплату від своїх контрагентів. Фермер має змогу розрахуватися з відтермінуванням та розпланувати та розподілити свої витрати не втрачаючи ліквідність.Таким чином, факторинг від WEAGRO для продавця — це зручний і доступний спосіб отримати оплату одразу, а для фермера — зберегти ліквідність та підвищити свою купівельну спроможність. 

Факторингові операції в Україні

Факторинг як універсальний фінансовий інструмент може використовуватися в різних сферах діяльності, включно з виробництвом і будівництвом, торгівлею і сферою послуг, агросектором. Попри складну ситуацію в нашій країні, агробізнес залишається пріоритетним напрямком у загальній економічній діяльності держави.

Факторингові операції в Україні та перспективи їхнього розвитку почали серйозно обговорюватися на державному рівні ще у 2021 році. Тоді на XX Ювілейному Форумі Фінансових Директорів України була презентована «дорожня карта» розвитку факторингу на період 2020–2025 років. Вона включала створення спеціалізованої асоціації УАТФФ, проведення маркетингових заходів, зміни в законодавстві та формування сучасної IT-структури, яка б прискорила проведення операцій та попередила шахрайство.

Запропонована стратегія ґрунтувалася на поточних даних і прогнозах. Вони передбачали, що факторинг в Україні за статистикою неухильно зростатиме і до кінця 2025 року на його частку припаде 5% фінансування ВВП — 10 млрд доларів.

Важливість такого проєкту полягала в прагненні налагодити взаємодію між факторами, які сьогодні в Україні представлені понад 600 компаніями, та українським малим та середнім бізнесом. Адже, за даними опитування Prozorro, факторинговими послугами користуються лише 7% підприємств, а 93% навіть ніколи не намагалися отримати їх.

Факторингові операції в Україні сьогодні

Щоб підтримати національного виробника, наприкінці 2023 року було запущено програму «Доступний факторинг» у рамках держпрограми «Доступні кредити 5-7-9%». Її оператором було призначено Фонд розвитку підприємництва (ФРП), а реалізація передбачала взаємодію підприємців лише з визначеними державою банками-партнерами.

Суть державної ініціативи полягає в тому, щоб відкрити підприємству негайний доступ до грошових коштів і відновити його ліквідність для створення нових товарів.

Фінансова підтримка за такими договорами факторингу передбачає компенсацію відсоткової ставки на рівні до 13% річних. Уповноважений фактор надає кошти в розмірі до 95% дебіторської заборгованості, але сума фінансування не може перевищувати 150 млн грн.

Щоб скористатися держпрограмою, суб’єкту господарювання необхідно звернутися в банк і подати повний пакет документів.

Але є альтернатива — наш сучасний сервіс WEAGRO. Він ґрунтується на знанні нюансів агроринку і спеціально розроблений для задоволення нагальних потреб його учасників — агровиробників та постачальників.

Спочатку постачальники реєструються на сервісі WEAGRO, щоб мати можливість здійснювати продаж своїх товарів та послуг агровиробникам з опцією відтермінованого платежу. Онлайн-сервіс дозволяє підписати угоди купівлі-продажу, за допомогою цифрового підпису, або завантажити вже підписані документи.

На WEAGRO залучено трьох основних учасників: постачальника, фермера та фінансову компанію. Кожен учасник використовує власний кабінет для укладання угод на умовах агророзстрочки, причому в кабінеті фермера також формуються графіки платежів за розстрочкою.

Факторингові операції в Україні, перспективи їх розвитку

Договір факторингу: укладання угоди

Договір факторингу — це письмова домовленість між фактором (фінансовою установою) і клієнтом (продавцем). Згідно з нею, фактор купує право на отримання грошей від контрагентів клієнта за постачання товарів або послуг. В Україні договір факторингу регулюється Господарським кодексом України, Законом України «Про факторинг» та іншими нормативно-правовими актами.

Основні правові моменти, що мають бути враховані під час укладання договору факторингу:

  1. Сторони — фактор (фінансова установа) і клієнт (продавець).
  2. Предмет — передача фактору права на отримання коштів згідно з договором купівлі-продажу.
  3. Вартість факторингових послуг — фактор має право на отримання від клієнта винагороди (комісійного відсотка) за надані послуги. Винагорода встановлюється договором і залежить від строків оплати, суми вимог, рівня ризику тощо.
  4. Умови оплати — угода передбачає порядок і строки оплати вартості факторингових послуг.
  5. Гарантії й зобов’язання сторін — договір має містити зобов’язання клієнта щодо передачі всіх необхідних документів, які підтверджують вимоги стосовно оплати, а також гарантії щодо їхньої дійсності та відсутності будь-яких заборон або обмежень щодо їхнього передавання. Зобов’язання фактора мають передбачати оплату вимог клієнта відповідно до договору, а також здійснення контролю за розрахунками.
  6. Ризики та відповідальність — умови розподілу ризиків між сторонами, зокрема ризик неплатоспроможності, зміни умов вимог тощо.

Також мають бути передбачені пункти щодо відповідальності сторін за порушення договору, способи вирішення спорів, термін дії договору, конфіденційність та інші умови, що відповідають інтересам сторін та вимогам законодавства.

Разом з WEAGRO ви зможете погодити типові шаблони документів включно з шаблоном договору купівлі-продажу у розстрочку, а співробітники WEAGRO зможуть надати кваліфіковану допомогу та поради. 

Висновок

Наш онлайн-сервіс WEAGRO пропонує придбати бажаний товар вже сьогодні, а сплачувати за нього впродовж терміну до 180 днів. Увесь процес надання факторингових послуг відповідає чинному законодавству, але позбавлений зайвого клопоту та потребує лише коду підприємства для подання заявки на погодження розстрочки. Якщо ви хочете сучасних фінансових рішень, то скористайтеся сервісом WEAGRO.

FAQ

Відповіді на запитання, які не були висвітленні у статті

Чим факторинг від WEAGRO відрізняється від кредиту?

Головна відмінність факторингу WEAGRO від кредиту — це можливість отримати послуги протягом 24 годин (від моменту подачі заявки до моменту зарахування коштів на рахунок). Протягом 24 годин вам надійде пропозиція, за якою ви підпишете договір, а гроші будуть перераховані на ваш рахунок після відвантаження товару.

Чи потрібна фізична присутність при оформленні договору факторингу WEAGRO?

Ні, сервіс WEAGRO не потребує фізичної присутності. Всі факторингові операції проходять онлайн, що дає швидкі та якісні результати.