Ґрунт: що це, види та його родючість

7 Жовтня, 2024

Стан і родючість земель безпосередньо впливає на обсяги майбутнього врожаю: ґрунт — це основа всього. Для успіху в агробізнесі фермерам необхідно виробити правильну стратегію дій, що дасть змогу оптимізувати витрати й одночасно підвищити врожайність. Це вимагає ретельної підготовки до майбутніх посівних робіт, а також відмінного знання особливостей, характеристик і недоліків наявних земельних угідь. І детальний огляд основних видів, типів, а також способів поліпшення якості земель буде корисним для аграріїв.

Що таке ґрунт

Характеристики та стан основного ресурсу для вирощування сільськогосподарських культур визначають його врожайність. Ґрунт — це верхній шар земної кори, який є життєво важливим для рослин і багатьох форм живих організмів. Його структура та склад можуть значно варіюватися залежно від:

  • географічного положення;
  • клімату;
  • рослинності;
  • рельєфу;
  • віку;
  • інших чинників.

Правильний догляд важливий для збереження біологічного різноманіття, що безпосередньо впливає на родючість, а також водоутримувальну здатність полів. Добре розуміючи, що таке ґрунт, а головне, який його вид і тип на конкретній ділянці, фермери можуть правильно підібрати органічні добрива, а також підтримувати структуру та поживність, що забезпечить сталий розвиток господарства.

З чого складається ґрунт

Складна й багатокомпонентна система містить у собі кілька основних шарів, які й створюють сприятливе середовище для росту та розвитку рослин і мікроорганізмів. Що входить до складу ґрунту:

  • мінеральні частинки — глина, пісок, мул і гравій, визначають текстуру, впливають на здатність утримувати воду й поживні речовини;
  • органічні речовини — залишки рослин і тварин, які покращують структуру і впливають на родючість;
  • вода — розчиняє поживні речовини, роблячи їх доступними, а також бере участь у різних хімічних і біологічних процесах;
  • повітря — заповнює пори між мінеральними частинами, забезпечуючи коріння необхідним для дихання киснем;
  • живі організми — важливі складники ґрунту, серед яких: мікро — бактерії, гриби та актиноміцети, а також макро — комахи, черв’яки, які необхідні для аерації, циркуляції поживних речовин та утримання води.

Серед ключових характеристик, від яких залежить врожайність на заданій ділянці, можна виділити такі:

  • структура — розмір і розташування мінеральних частин;
  • pH — рівень кислотності, що безпосередньо впливає на доступність поживних речовин для рослин;
  • дренаж — здатність пропускати воду, що запобігає застою і кореневій гнилі;
  • родючість — вміст поживних речовин, таких як азот, фосфор і калій.

Склад ґрунту визначає його вигляд і властивості, включно з аерацією, водоутримувальною здатністю, стійкістю до ерозії. Співвідношення мінеральних часток багато в чому визначає придатність для вирощування різних сільськогосподарських культур.

Читайте також: Як визначити кислотність ґрунту і як її знизити чи збільшити

Види ґрунтів

Склад визначає характеристики та рівень родючості. Основні види ґрунтів в Україні містять три ключові компоненти: пісок, мул та глину. Різниця між ними полягає в розмірі частинок: найдрібніші в глини, чим і зумовлене їхнє щільне прилягання одна до одної, а відповідно менша кількість повітря. Розуміння головних складових та їхніх особливостей дає змогу обрати оптимальну стратегію дій для поліпшення властивостей і характеристик виділеної ділянки для продуктивного вирощування сільськогосподарських культур.

Основний компонентПісок (частки 0,05-2 мм)Мул (0,002-0,05 мм)Глина (менш як 0,002 мм)
Складність обробкиЛегкоЛегкоСкладно
Швидкість висиханняВисокаНа середньому рівні, але з тріщинами під час висихання, а також потреба в постійній аераціїНизька, з розтріскуванням при висиханні
Прогрівання після зимиШвидкоШвидкоПовільно
ВологоємністьПоганаПопри хороший дренаж, зберігає достатній обсяг вологиДовго затримує воду, що надходить
Швидкість всмоктування0,6 дюйма на годину0,3 дюйма на годину0,1 дюйма на годину
Ємність поля0,1%0,255%0,357%
Корисні речовиниМалоДостатня кількістьБагато
Для яких рослин підходитьІдеальний для рослин із глибоким корінням, які потребують хорошого дренажу й не люблять застою води.Підходить для овочів і злаків, які потребують помірної вологоємності та достатньої кількості поживних речовин.Хороший варіант для рослин, які вимагають багато вологи, а також потребують багатого живильного середовища.

Мул може здатися універсальним рішенням, але насправді будь-який склад має свої переваги й недоліки — і за правильного підходу можна досягти чудових результатів. Які види ґрунтів є в Україні? Варіації досить численні.

Піщані ґрунти

Характеризуються великими мінеральними частинками, що забезпечує відмінну дренажну здатність і хорошу аерацію. Вони швидко прогріваються навесні, що дозволяє ранній посів. Але низька здатність утримувати воду й поживні речовини може стати проблемою для культур, які потребують стабільного водопостачання і живлення. Відмінний варіант для вирощування:

  • моркви;
  • редиски;
  • картоплі;
  • спаржі;
  • баштану.

Рекомендоване регулярне внесення органічних добрив, таких як компост або перегній. Для підтримки необхідного рівня вологості потрібен частий, але не надто рясний полив. Мульчування запобігає випаровуванню води та покращує структуру.

Супіщані ґрунти

Багато в чому схожі на піщані землі, але водночас здатні вбирати й утримувати вологу, що перешкоджає вимиванню мінералів і речовин, необхідних для повноцінного росту й розвитку рослин. Швидко віддають надлишок вологи, але не пересихають, а на поверхні не утворюється щільна кірка. Добре прогріваються.

Торф’яно-болотні ґрунти

Утворюються в місцях із високим вмістом органічних речовин. Володіють високим рівнем кислотності та гарною водоутримувальною здатністю, але бідні на мінерали — калій і фосфор, що вимагає регулярного внесення додаткових добрив. Підходять для:

  • чорниці;
  • журавлини;
  • салатів;
  • шпинату.

Внесення вапна сприяє зниженню кислотності, а дренажні системи запобігають застою вологи біля коріння.

Кам’янисті ґрунти

Не найкращий вибір для сільськогосподарської діяльності. Гірські породи — основний компонент такої землі. Вона здатна довго утримувати тепло, але не воду. Відсутні сприятливі умови для розвитку мікроорганізмів.

Суглинкові ґрунти

Суміш піску, мулу і глини, що отримала властивості всіх трьох компонентів. Чудовий варіант для більшості сільськогосподарських культур завдяки простоті обробки, хорошій вологоємності, а також балансу великих і дрібних частинок. Підходять для вирощування:

  • помідорів;
  • огірків;
  • кабачків;
  • перцю.

Високий вміст поживних речовин — важливий плюс для підтримки родючості, як і хороша циркуляція повітря, а також здатність утримувати вологу. Прогріваються досить швидко, підтримуючи постійну температуру.

Глинисті ґрунти

Містять найдрібніші мінеральні частинки, які щільно прилягають одна до одної. Це забезпечує високу здатність утримувати воду й поживні речовини, але також робить ґрунт щільним і погано дренованим. Глинисті ґрунти повільно прогріваються навесні та можуть стати важкими для обробітку, особливо в сиру погоду. Що можна вирощувати на глинистому ґрунті:

  • капуста;
  • броколі;
  • горох;
  • квасоля.

Створення дренажних каналів або підняття грядок запобігає застою води. Для аерації коренів необхідне регулярне розпушування. Важливо не допускати висихання землі й утворення щільної кірки, яка повністю блокує надходження світла, повітря і цілющої вологи.

Крейдяні ґрунти

Відрізняються високим вмістом карбонат кальцію, через що належать до категорії лужних. Відповідно, не підходять для культур, яким необхідні кислі землі, а також вимагають регулярної корекції РН добривами.

Типи ґрунтів

На території України представлені різні типи ґрунтів. Таблиця з описом основних характеристик дає можливість зрозуміти особливості кожного з них.

Тип ґрунтуРегіонВміст гумусу %Інструменти меліорації
Дерново-підзолистіПоліссяДо 2Осушення, вапнування
ЧорноземЛісостеп, степ4-8Зрошення, усунення ерозії
Сірі лісовіПівденна частина Полісся, Лісостеп2-3Боротьба з ерозією, вапнування
КаштановіПричорномор’я3-4,5Зрошення, гіпсування

Особливості, якими володіють різні типи ґрунтів України, таблиця відмінно демонструє. А детальний огляд ключових характеристик буде корисний аграріям для правильного догляду та вибору рослинних культур для посадки.

  • Дерново-підзолисті. Формування в умовах підвищеної вологості призвело до низького вмісту корисних речовин, через що потрібне постійне підживлення органікою. Це хороший варіант для посадки картоплі, гороху та жита.
  • Сірі лісові. Поширені в районах листяних лісів. Утворилися на суглинкових породах, за достатньої кількості вологи. Але через низький вміст гумусу родючість середня, при цьому підходять для вирощування більшості сільськогосподарських культур.
  • Чорнозем. Найвідоміший тип ґрунту, який став гордістю України. Займає близько 65% території. Володіє зернисто-грудкуватою структурою, а рівень гумусу досягає 15%, шар перегною може перевищувати 1 метр. Універсальний і підходить для посадки практично будь-яких рослин.
  • Каштанові. Переважають у посушливих регіонах, горизонт становить близько 0,5 метра. Потребують постійного зволоження та внесення добрив. Часто використовуються для вирощування кормових трав, а також стануть хорошим вибором для винограду або баштанних культур.

Коротка характеристика основних типів ґрунтів України, таблиця і базові рекомендації будуть корисні в створенні та підтримці оптимальних умов для рослин. Крім цього, на території країни представлені й інші типи земель: болотні, торф’яно-болотні, кислотні, кислотно-болотні, а на деяких ділянках горизонт ґрунту містить надмірну кількість солі, що робить їх малопридатними для сільськогосподарської діяльності.

Як визначити вид і тип свого ґрунту

Є кілька простих тестів, які допоможуть визначити властивості землі. Ґрунти України доволі різноманітні — і кожен потребує певного підходу, але кілька простих способів допоможуть скласти актуальний перелік необхідних заходів:

  • заповнити банку землею на третину, додати води та струсити — через 24 години буде явно видно шари осаду в такій послідовності: пісок, мул, глина;
  • сформувати невелику грудку землі в кулю і розкачати в тонку стрічку — пісок розсипається, а глина легко формується;
  • розтерти між пальцями й орієнтуватися на відчуття — жирність і липкість свідчать про високий вміст глини, а розсипчастість — піску.

Визначивши типи ґрунтів на території, аграрії можуть закупити необхідні добрива та інструменти для подальшого продуктивного обробітку земель. І онлайн-сервіс WEAGRO пропонує вигідну агророзстрочку, яка дає змогу придбати все необхідне із відтермінуванням платежу.

Родючість ґрунту

Розуміння типу та виду земель дає змогу оцінити їхню придатність для вирощування обраних сільськогосподарських культур. Родючість ґрунту залежить від його хімічного складу, вмісту органічних речовин та мікроорганізмів, а також структури й здатності утримувати вологу та поживні речовини. А відповідно цей показник визначає здатність земель забезпечити рослини необхідним живленням і вологою, що багато в чому визначає стійкість до хвороб і шкідників.

Читайте також: Дистанційне зондування Землі: види та перспективи

Що таке родючість ґрунту

Це ключовий фактор для отримання великих врожаїв, а головне — підтримання здоров’я екосистеми. Родючість ґрунту — це рівень його поживності, який залежить від вмісту гумусу, також повітро- та вологопроникності. Важливими компонентами незмінно залишаються поживні речовини, зокрема — азот, фосфор, калій, цинк, бор, що дуже необхідні для нормального росту культур.

Види родючості ґрунтів

Розроблено базову класифікацію, яка визначає цей показник:

  • Потенційна — наявність поживних речовин у різних формах.
  • Природна — утворена в результаті формування основного шару. Скорочується із часом, що зумовлено виснаженістю землі, тому настільки важливо періодично змінювати розміщення вирощуваних культур.
  • Штучна — поліпшення показників завдяки внесенню добрив, зрошенню, дренажу, а також інших способів обробки сільськогосподарських угідь.
  • Ефективна — фактична врожайність, яку вдалося отримати з урахуванням впливу природних і потенційних чинників.

Родючість ґрунту та її види тісно пов’язані між собою, адже підсумковий обсяг урожаю залежить не тільки від основних характеристик землі, а і проведених меліоративних заходів.

Як визначити родючість ґрунту

На врожайність впливає низка показників: від біологічних до агрохімічних та агрохімічних. Родючість ґрунту залежить від вмісту органічних речовин, забрудненості шкідливими рослинами, наявністю шкідників, закисленості та інших чинників. Щоб оцінити якість сільськогосподарських земель, можна використати один із доступних методів.

Вимірювання pH

Надмірна кислотність, як і лужне середовище, згубні для більшості сільськогосподарських культур. Ґрунти України отримали усереднений показник на рівні 6,2, але в будь-якому разі потрібно проводити аналіз на конкретній ділянці. Для цієї мети використовують спеціальний лакмусовий папір — тест-смужки з індикаторами.

Оцінка текстури

Визначивши кількість піску, суглинку та глини, за допомогою раніше перерахованих способів, можна сформувати перелік базових характеристик поля, а відповідно підібрати ті культури, що порадують максимальною врожайністю в таких умовах.

Хімічний аналіз: родючість ґрунту залежить від його складу

Найпростіший і найдостовірніший інструмент, який покаже точний вміст поживних речовин, включно з фосфором, калієм та азотом. Це допоможе сформувати оптимальний перелік органічних добрив. Єдиний мінус методу — висока ціна.

Як підвищити родючість ґрунту

Сучасні технології, а також розмаїття доступних поживних речовин значно розширили можливості агросектору. Усі види ґрунтів можна залучити для вирощування, головне — враховувати їхню специфіку та регулярно проводити певні меліоративні заходи:

  • Дерново-підзолисті — потребують регулярного чергування культур, внесення органічних, мінеральних і вапняних складів, дренування, вирощування сидератів, а також покривних рослин;
  • Лісові (бурі та сірі) — використовуються аналогічні методи, що підвищують родючість ґрунту, а також необхідна постійна боротьба з ерозією і заходи, спрямовані на збереження вологості;
  • Чорнозем — важливо запобігти засоленню земель, а також враховувати потреби вирощуваних культур, обираючи відповідні добрива і підтримуючи оптимальний рівень вологості, плюсом стане періодична сівозміна;
  • Каштанові — врожайність багато в чому залежить від надходження достатньої кількості вологи на поля, а також важлива постійна боротьба з різними типами засолення та періодичне внесення гіпсу.

Ґрунт — це основа всього. І збереження його якості та врожайності — першочергове завдання будь-якого фермера. А за допомогою сервісу WEAGRO, розробленого спеціально для представників агробізнесу, постачальники та покупці можуть укласти вигідний договір купівлі-продажу з відтермінуванням. Це дасть змогу закупити повний комплект добрив і обладнання для обробітку земель, щоб вчасно розпочати роботу, а розплачуватися поступово, протягом періоду до 180 днів.

FAQ

Відповіді на запитання, які не були висвітленні у статті

Як залежить родючість ґрунту від його складу?

Що більше органічних речовин, мінералів і поживних елементів, то кращі показники врожайності. А оптимальне співвідношення піску, глини та мулу сприяє гарній аерації та дренажу, що створює сприятливі умови для росту рослин.

Які є методи діагностики стану ґрунту?

Хімічний аналіз, лакмусові тест-смужки для визначення pH, а також візуальне оцінювання текстури.