Інтернет речей (IoT): що це та його використання в сільському господарстві

2 Вересня, 2024

Агросектор активно змінюється і розвивається. І основний акцент зроблено на поступовий відхід від ручної праці на користь автоматизованих і функціональних рішень. Представникам сільськогосподарської галузі корисно докладніше дізнатися про те, що таке інтернет речей, а головне, які можливості та перспективи він відкриває. Це дасть змогу вибрати виграшну стратегію розвитку на найближчі роки, яка в майбутньому допоможе посісти провідні позиції в обраній галузі.

Що таке інтернет речей

Internet of Thing або IoT — концепція, яка передбачає об’єднання різних фізичних пристроїв через інтернет, дозволяючи їм взаємодіяти та обмінюватися даними. Суть ідеї в тому, щоб зробити об’єкти «розумними» й пов’язаними між собою, створюючи єдиний інтегрований простір для збирання та оброблення інформації, що є актуальним для поліпшення якості життя, оптимізації процесів і підвищення ефективності. Таким чином, інтернет речей — це пристрої, об’єднані в одну бездротову мережу для вирішення конкретного завдання.

Історія та суть поняття

Сама назва з’явилася ще 1999 року: технолог Кевін Ештон у своїй презентації Procter & Gamble озвучив концепцію збору даних у реальному часі за допомогою підключення до мережі та дав їй це ім’я. А вже 2008-2009 роки заведено вважати її розквітом: саме в цей період кількість пристроїв, підключених до всесвітньої мережі, перевищила чисельність населення всієї планети. І поняття інтернет речей заграло новими фарбами — воно стало частиною життя сучасної людини, чому чимало сприяли три основні чинники:

  • розвиток бездротових технологій;
  • зменшення розмірів сенсорів;
  • зростання обчислювальних потужностей.

Хороший приклад — смартгодинники. Компактні та зручні, вони є складовою частиною єдиної екосистеми Apple або Android. Постійно моніторять дані про стан здоров’я і фізичну активність свого власника, а головне, передають інформацію на смартфон для її подальшого аналізу.

Основні складові

Зрозуміти, що таке інтернет речей із чого він складається, допоможе огляд ключових компонентів, кожен із яких відіграє важливу роль у його функціонуванні:

  • пристрої — сенсори для збору даних із навколишнього середовища: температура, вологість, світло, рух, а також пристрої, що виконують дії на основі отриманих даних: увімкнення світла або регулювання температури;
  • зв’язок — мережеві протоколи та інші технології для обміну відомостями між основними компонентами та центральними системами;
  • обробка інформації — хмарні платформи, що забезпечують зберігання й аналіз даних у реальному часі, а також аналітичні інструменти для виявлення закономірностей і прогнозування;
  • інтерфейси — для користувача інтернет речей IoT це мобільні та веб застосунки, що надають доступ до даних, управління пристроями та налаштування параметрів, а також програмні інтерфейси для взаємодії між різними системами та додатками;
  • безпека — шифрування інформації для захисту від несанкціонованого доступу, а також механізми, що обмежують неавторизованих користувачів.

Що таке мережа IoT — це концепція, яка дала змогу зробити значний крок у галузі технологій. Вона змінила сам спосіб взаємодії людини з навколишнім світом. Це підвищило продуктивність та енергоефективність різних секторів, а головне, автоматизувало більшість процесів, скорочуючи обсяги ручної праці.

Як працює інтернет речей (IoT)

Основний принцип полягає в забезпеченні комфортної взаємодії пристроїв один з одним, а людини з пристроями. Які базові принципи функціонування інтернету речей?

  • під’єднання об’єктів до мережі — до мережевого світу будуть підключені різні пристрої та об’єкти, кожен із яких має унікальну мережеву адресу;
  • обмін даними — складові загальної системи можуть як отримувати дані з мережі, так і передавати свої власні дані іншим пристроям і системам;
  • автоматизована робота — об’єкти функціонують в автоматичному режимі, виконуючи завдання за заданими програмами без потреби втручання людини.

Як працює інтернет речей? Спрощено ця схема має такий вигляд: сенсори та пристрої фіксують ключові параметри, передають їх далі ланцюжком до центральних систем, а аналітичні інструменти та програми формують графіки, звіти та передбачувані моделі, що дає змогу як реагувати на поточні події, так і прогнозувати їх, запобігаючи потенційним проблемам.

Переваги інтернету речей

Розглядаючи цю концепцію з точки зору її користі для сільськогосподарської галузі, варто виділити такі плюси:

  1. Підвищення врожайності — постійний моніторинг усіх показників дає фермерам точні відомості про стан рослин, щоб оперативно вживати заходи для оптимального росту та розвитку агрокультур.
  2. Оптимізація використання ресурсів — раціональний розподіл води, добрив та інших компонентів допоможе уникнути надмірності та перевитрати, що призводить до зниження витрат: грошей, часу та зусиль.
  3. Поліпшення якості продукції — створення оптимальних умов для вирощування рослин та утримання тварин, як і вчасне виявлення хвороб та шкідників, допомагає значно збільшити обсяги врожаю, а також забезпечити домашній худобі належний догляд.

Читайте також: Енергозберігаючі та ресурсозберігаючі технології в сільському господарстві

Переваги інтернету речей численні, але один із головних плюсів у реалізації цієї концепції — сталий розвиток, що особливо важливо для представників агросектору. Активне збільшення обсягів продукції на тлі скорочення витрат на її вирощування дає змогу повернути всі витрати на оптимізацію процесів. IoT технології дають можливість точніше, ефективніше й раціональніше управляти водними та земельними ресурсами, а головне, скоротити використання хімічних добрив і пестицидів, зробивши важливий крок у бік екологічності.

Впровадження інтернету речей в агросекторі

Розміщення на полі метеостанцій дозволяє безперебійно моніторити умови довкілля, що позитивно позначається як на виборі сільськогосподарських культур, так і створенні сприятливих умов для їхнього зростання.

Залучити датчики можна й у теплицях, щоб контролювати температуру, вологість, освітлення і змінювати показники залежно від зовнішніх умов.

Мінуси інтернету речей

При всіх вигодах впровадження цієї концепції в довгостроковій перспективі варто враховувати й певні недоліки, з якими доведеться зіткнутися. Серед них:

  • Високі початкові витрати. Встановлення сенсорів, закупівля обладнання, розробка та інтеграція систем управління вимагають значних фінансових вкладень. Це може бути серйозною перешкодою для реалізації технології інтернету речей невеликими фермерськими господарствами, у яких обмежені фінансові ресурси.
  • Складність у встановленні та обслуговуванні. Для налаштування і підтримання системи в робочому стані потрібне регулярне технічне обслуговування і калібрування, що збільшує експлуатаційні витрати та вимагає додаткових зусиль.
  • Сумісність із наявними системами. Під час послідовної реалізації проєкту можуть виникнути складнощі з інтеграцією обладнання кількох виробників, що використовують різні стандарти та протоколи.

Усунути всі ці складнощі легко допоможе агророзстрочка, яку надає онлайн-сервіс WEAGRO. Це чудовий спосіб отримати потрібну суму вже зараз, розраховуючись поступово. Завдяки цьому фермер може укласти договір із постачальником, щоб закупити все необхідне обладнання з відтермінуванням платежу. А це повністю компенсує наявні мінуси інтернету речей.

Читайте також: Що таке розстрочка: різниця між кредитом і розстрочкою

Використання інтернету речей у різних сферах економіки

Ця технологія актуальна як у повсякденному житті, так і в багатьох інших сферах, серед яких:

  • промисловість;
  • транспорт;
  • енергетика;
  • роздрібна торгівля;
  • логістика та складське господарство;
  • освіта;
  • фінансові послуги;
  • будівництво;
  • готельний бізнес;
  • телекомунікації.

Розумні пристрої стали важливою частиною повсякденного життя. І використання інтернету речей у різних сферах економіки здатне значно спростити й оптимізувати безліч процесів, мінімізуючи витрати та скорочуючи кількість прикладених зусиль, необхідних для реалізації поставленого завдання.

Інтернет речей у сільському господарстві

Аграріям доводиться постійно протистояти новим викликам і складнощам, серед яких зміни клімату, непередбачуваність погодних умов, а також одна з головних поточних проблем — складнощі з пошуком кваліфікованих працівників. Тому можливість скоротити обсяги ручної праці, а головне, автоматизувати роботу на угіддях — важливий внесок у розвиток свого бізнесу. Технологія інтернет речей — це рука допомоги для агросектору, яка здатна повністю змінити підхід до ведення діяльності, а головне, багаторазово її спростити.

Читайте також: Точне землеробство в Україні: визначення та перспективи

Приклади використання технології інтернет речей в агросекторі

Розумне землеробство — крок на зустріч майбутньому, а також можливість залишатися попереду конкурентів. Поступове вдосконалення процесів дозволяє послідовно впроваджувати нові розробки, встановлюючи сенсори, системи іригації, агродрони, а також хмарні платформи для збирання та зберігання даних, а також ухвалення рішень на підставі проведеного аналізу. Усе це компоненти, які має в собі інтернет речей. Приклад їхнього використання варто розглянути на основі вдалого досвіду українського агросектору.

Всебічний контроль

Правильна комбінація сенсорів і датчиків дає змогу вести постійний моніторинг ситуації на об’єкті, а в разі виникнення відхилень від заданих показників користувач отримує відповідне повідомлення. Перелік актуальних параметрів:

  • вологість ґрунту;
  • температура повітря;
  • рівень освітленості.

Глобальна мережа підключених до інтернету речей дає змогу кількома натисканнями відреагувати на ситуацію, навіть не перебуваючи безпосередньо на території. Запуск системи зрошення допоможе відновити баланс вологи, щоб рослинам не загрожувала посуха.

Управління посівами

За допомогою дронів із можливістю аерознімання фермери можуть проводити точкове обстеження території для оцінки поточного стану культур. Це дає можливість швидко виявити проблемні ділянки, а за потреби провести лікувальну або профілактичну обробку. Моментальна реакція швидко зупинить розвиток хвороби або навалу шкідників. При цьому на територіях, яких не торкнулися проблеми, не доведеться витрачати пестициди.

Відстеження стану худоби

Мережа IoT актуальна не тільки в рослинництві, а й догляді за худобою. Фермери отримують повний контроль для оцінки місця розташування, стану та активності тварин. Це важливо для оперативної зміни умов утримання та контролю харчування, що допоможе вберегти поголів’я від хвороб.

Ефективне прогнозування

Постійний аналіз даних завдяки сучасним системам моніторингу допомагає не упустити важливі деталі, а головне, максимально точно оцінити майбутні перспективи. Електронні технології інтернету речей корисні для правильного вибору часу посіву й подальшого збору врожаю, а також своєчасного вжиття заходів для нейтралізації можливих ризиків. 

Перспективи розвитку технологій інтернету речей (Iot) в Україні

Потенціал цієї концепції величезний. Вона відкриває унікальні можливості, які дають змогу повністю трансформувати аграрний сектор завдяки швидкому розвитку цифрової інфраструктури. Саме в технологіях — майбутнє, і вони повністю виправдають усі вкладення. Інтернет речей — це раціональна інвестиція, яка здатна значно підвищити ефективність і конкурентоспроможність не тільки сільськогосподарської галузі, а й української економіки в цілому.

Єдиною перешкодою на шляху до впровадження інноваційних рішень може стати висока ціна. Але цю проблему успішно розв’язує онлайн-сервіс  WEAGRO — унікальна програма агророзстрочки, яка дає змогу розділити загальну суму на кілька платежів, поступово оплачуючи товар протягом 180 днів. І завдяки відтермінуванню оплати можна братися до оптимізації вже зараз, не відкладаючи цей процес на невизначений період.

FAQ

Відповіді на запитання, які не були висвітленні у статті

Як використання IoT допомагає в управлінні ресурсами на фермі?

Розумні системи уможливлюють ефективний розподіл ресурсів — води, добрив, пестицидів. Це дає змогу заощаджувати значні суми, одночасно поліпшивши умови для росту рослин. І за менших вкладень вдасться отримати рясний урожай відмінної якості.

Як швидко себе окупить впровадження IoT технологій

Усе залежить від специфіки обраної мережі, а також використовуваних для її реалізації пристроїв. Але вже після перших кількох сезонів можна зауважити явні поліпшення, а завдяки прибутку, що зростає, вдається швидко повернути вкладені кошти.