Органічні добрива: що це, види та норми внесення

28 Листопада, 2024

Зелені тренди в сільському господарстві залишаються актуальними. Одним із популярних рішень є органічні добрива. Це інвестиція в майбутній розвиток, яка повністю виправдовує всі зусилля. Згідно зі статистикою, тенденція позитивна: перехід на таку систему підживлення при вирощуванні кукурудзи дав змогу досягти показника рентабельності 38,51%. Наразі глобальний ринок добрив досягнув 192,56 млрд доларів США, але вже до 2030 року ця цифра може зрости до 250 млрд. Де частка органічних — 12,64 млрд.

Що таке органічні добрива

Природні речовини, які використовуються для покращення родючості ґрунту та живлення рослин, можуть бути отримані з рослинних або тваринних джерел, а також відходів промисловості. Головна відмінність і перевага, яку мають органічні добрива, — це відсутність синтетичних хімікатів. Натуральний склад дає змогу забезпечити рослинам необхідне підживлення, тим самим збільшуючи обсяги та якість урожаю. Це невід’ємна частина сталого сільського господарства, яка має попит із багатьох причин:

  • не забруднюють навколишнє середовище хімічними сполуками;
  • розкладаються природним шляхом;
  • ефективно відновлюють виснажені ґрунти;
  • підвищують здатність утримувати вологу та поживні речовини;
  • сприяють збільшенню чисельності корисних мікроорганізмів.

Що відноситься до органічного добрива? Це природні, органічні сполуки, що містять молекули вуглецю. До них належать різні види компостів, перегною, сидератів та багато інших складників. На відміну від мінеральних добрив, які поступово руйнують ґрунти через надмірне ущільнення та зниження пористості, натуральні речовини є джерелом корисних і поживних елементів, які надають позитивний комплексний вплив.

Читайте також: Як визначити кислотність ґрунту і як її знизити чи збільшити

Переваги органічних добрив

Переваги органічних добрив

Застосування безпечних речовин для живлення рослинних культур та покращення родючості полів дає змогу зберегти баланс в екосистемі та є важливим внеском у довгострокове здоров’я ґрунту з урахуванням майбутніх перспектив. Органічні добрива — це шлях сучасного фермерського господарства, який популярний завдяки численним перевагам:

  1. Екологічність — відсутність шкоди для рослин, водних ресурсів та навколишнього середовища.
  2. Відновлення структури ґрунту — покращують дренаж та аерацію, що допомагає корінню краще розвиватися, а також підвищують стійкість сільськогосподарських угідь до ерозії та вивітрювання.
  3. Тривала дія — поживні речовини вивільняються поступово, протягом тривалого періоду розкладання мінеральних добрив, завдяки чому рослини отримують необхідне живлення без ризику передозування та пошкодження коренів за умови дотримання встановлених норм.
  4. Формування гумусу — тваринні та рослинні органічні залишки не тільки покращують родючість, але й підвищують здатність ґрунтів утримувати воду, що особливо важливо в умовах посухи.
  5. Безпека продукції — при вирощуванні овочів і фруктів важливо не використовувати синтетичні хімічні речовини, а також суворо дотримуватися норм щодо внесення органічних добрив.

Серед переваг варто виділити й економічність цього типу добрив. Порівняно з мінеральними сумішами, при однаковій кількості поживних речовин ціна буде значно нижчою. Різниця може сягати 4-10 разів. Для представників аграрного сектору розроблено вигідну агророзстрочку, яка дає змогу закуповувати все необхідне на вигідних умовах. Онлайн-сервіс WEAGRO пропонує можливість придбати продукцію в надійних партнерів із відтермінуванням платежів до 180 днів, щоб усі необхідні компоненти були внесені вчасно, а оплата за куплене могла здійснюватися поступово.

Недоліки органічних добрив

Попри всі плюси, існують і певні недоліки, які необхідно враховувати:

  • Низька концентрація корисних речовин порівняно з хімічними сумішами — знадобляться великі обсяги, щоб забезпечити рослини потрібними елементами. А це дещо збільшує витрати часу та зусиль, а також ускладнює зберігання та транспортування.
  • Повільна дія — не варто розраховувати на миттєвий ефект, це вклад у довгострокову перспективу, а не швидкі результати.
  • Потенційна наявність патогенів — неправильне використання може призвести до поширення хвороб серед рослин, тому внесення органічних добрив повинно бути виконане строго за інструкцією відповідно до обраного типу речовин та потреб ґрунту.

Важливо використовувати лише якісну продукцію, у якій відсутні каміння, шпагат або інші великі залишки, що можуть призвести до виходу з ладу сільськогосподарської техніки та забруднення ґрунту. Але при відповідальному підході до цього питання вигоди та переваги значно переважають наявні недоліки.

Види органічних добрив

Природні стимулятори росту рослин досить численні та різноманітні. І залежно від результатів аналізу ґрунту, потреб вирощуваних культур, а також інших факторів, можна підібрати оптимальні органічні добрива. Види розрізняють за походженням: які речовини лежать в основі натуральної добавки, призначеної для покращення родючості поля.

Органічні добрива рослинного походження

Ця категорія створена з рослинних матеріалів: листя, стебла, коріння. Серед найпоширеніших варіантів:

  • Компост. Створюється шляхом розкладання органічних матеріалів протягом декількох років. Використовується при посадці та мульчуванні. Середній обсяг внесення — 4 кг на м². Рекомендована частота внесення — кожні 2-4 роки.
  • Сидерати. Зелені добрива, які вирощують для подальшого заорювання в ґрунт. Ці рослини накопичують у своїх тканинах азот та інші корисні елементи, які під час розкладання збагачують ґрунт і сприяють його відновленню, а також зменшують ерозію.
  • Зола. Продукт, отриманий під час спалювання деревних або висушених трав’яних залишків. Відрізняється високим вмістом мікроелементів, калію, кальцію та фосфору, що добре знижує кислотність. Але не містить азоту, тому перед внесенням потрібно вибрати види органічних добрив із високим вмістом цього компонента, для їх спільного внесення. Норма — до 1 кг на кожні 10 м².
  • Торф. Склад, що утворився в результаті розкладання рослинних залишків в умовах надмірної вологості. Існує в трьох видах: верховий — дуже кислий, низовий — нейтральний або слабокислий, перехідний — середні показники між верховим і низовим. Є джерелом гумінових кислот, які стимулюють ріст рослин і підвищують їхню стійкість до захворювань.

Як рослинні добрива також може бути використана подрібнена деревина — тирса або кора. Але тільки в поєднанні з іншими матеріалами та після тривалого процесу пріння — ідентичного компостуванню.

Органічні добрива тваринного походження

Найбільш ефективні та дієві, а отже популярні добавки. Створюються з відходів тваринництва, багаті трьома ключовими елементами, необхідними для здоров’я та інтенсивного росту рослин — азот, фосфор та калій. Серед них:

  • Пташиний послід. Курячий, голубиний, качиний чи гусячий. Ідеальний для внесення восени в рідкому варіанті: розчин розбавляють водою з розрахунку 1:1, настоюють близько 5 діб, повторно розбавляють 1:10 і рівномірно розподіляють по полю.
  • Кісткове борошно. Перемелені кістки великої рогатої худоби. Сприятливо впливає на кореневу систему, а також забезпечує тривале живлення рослин.
  • Гній. Суміш гною та підстилкового матеріалу, яка проходить до чотирьох стадій розкладання. На четвертій — фінальній — він перетворюється на чорну масу, а на етапі перетворення на перегній, стає пухким і набуває земляного кольору. Це одне з найцінніших добрив, яке можна вносити як весною, так і восени, головне, вранці або ввечері в години найменшої активності сонячних променів.

Розуміння, які є органічні добрива тваринного походження, а головне, як їх правильно використовувати, дає можливість вибрати оптимальні компоненти для збагачення полів цінними речовинами та мікроелементами. І зростання врожайності виправдає докладені зусилля.

Органічні добрива з відходів промисловості

Ця категорія дещо схожа на попередні пункти — вона включає компоненти рослинного походження, що утворюються в результаті відходів харчової, деревної та інших промислових галузей. Органічні добрива приклади:

  • компост із харчових відходів;
  • перероблені деревні відходи;
  • деревна зола.

Окрема категорія — біогумус. Це екотренд останніх років у сільському господарстві: дощові черв’яки перетворюють відходи на високоякісне добриво, яке має комплексну дію.

Технології внесення органічних добрив

Є різні методи, адаптовані до різних типів ґрунтів та сільськогосподарських культур. Одним із найпоширеніших варіантів є розподіл по поверхні з подальшим заорюванням у ґрунт, що допомагає рівномірно розподілити поживні речовини та запобігти їхньому вимиванню. Популярне також компостування для створення багатого на поживні речовини шару на поверхні ґрунту.

Локальне внесення органічних добрив передбачає розподіл безпосередньо в посадкові борозни, завдяки чому вдається мінімізувати втрати цінних компонентів. Для точного дозування та рівномірного розподілу раціонально залучити сільськогосподарську техніку.

Читайте також: Ґрунт: що це, види та його родючість

Норми внесення органічних добрив

Перед купівлею натуральних компонентів для покращення характеристик ґрунту та живлення рослин, корисно провести всі необхідні аналізи — це допоможе визначити точне дозування певних речовин, актуальне для конкретного поля. Але можна орієнтуватися і на базові рекомендації: норма внесення органічних добрив на 1 га представлена в таблиці.

Вид добривПросапні культуриЗернові культури
Курячий послід10-40 тонн5-20 тонн
Свинячий гній30-150 тоннЗберігає дію на другий і наступний роки внесення, лише в післядії допустиме внесення 60-100 тонн
Гній великої рогатої худоби40-150 тоннЗберігає дію на другий і наступний роки внесення, лише в післядії допустиме внесення 60-100 тонн

Поради фермерам щодо використання органічних добрив

Перехід на використання натуральних компонентів для підживлення рослин — це вкладення в майбутні результати, що надалі відобразиться на якості сільськогосподарської продукції. Щоб застосування цієї категорії добрив було ефективним і безпечним, важливо дотримуватися наступних правил:

  • аналіз ґрунту — визначення реальної потреби в конкретних речовинах;
  • дозування — дотримання базових рекомендацій, щоб не перенаситити ґрунт і не завдати шкоди рослинам;
  • вибір правильного виду — врахування специфіки вирощуваних культур.

Внесення органічних добрив кожні 2-4 роки допоможе підтримувати біологічне різноманіття. Найчастіше це роблять восени, але допустиме і весняне підживлення полів. Усе це дає змогу покращити стан ґрунту, а впровадження передових цифрових технологій допоможе оптимізувати процеси внесення добрив і підвищити загальну ефективність господарювання. І для придбання необхідної сільськогосподарської техніки, інструментів та супутньої продукції можна скористатися агророзстрочкою від онлайн-сервісу WEAGRO на вигідних умовах.

FAQ

Відповіді на запитання, які не були висвітленні у статті

Як впливає застосування органічних добрив на структуру та родючість ґрунту?

Покращують структуру ґрунту, збільшуючи його пористість і водоутримувальну здатність, що сприяє підвищенню родючості та активізації мікроорганізмів.

Які новітні технології в галузі органічних добрив зараз використовуються у світі?

Сучасні технології включають використання біостимуляторів, мікоризних грибів і цифрових систем моніторингу ґрунту для точного внесення органічних добрив.

Як впливає регулярне внесення органічних добрив на pH ґрунту?

Допомагає стабілізувати або підвищити pH ґрунту, що робить його менш кислим і більш придатним для вирощування різних культур.

Які є ефективні методи внесення органічних добрив для деревних культур?

Глибоке внесення в зону коренів та мульчування пристовбурних кіл, що забезпечує поступове вивільнення поживних речовин.