Теплиці — це ключовий елемент сільського господарства України. Вони забезпечують стабільний урожай овочів, зелені, фруктів протягом цілого року, незалежно від кліматичних умов. Згідно з даними Державної служби статистики, у 2023 році в Україні в умовах закритого ґрунту вирощено 258,3 тисячі тонн овочів на площі 4,4 тисячі гектарів. Ця стаття допоможе розібратися, який вид теплиці краще підходить для тих чи інших рослин, із чого почати тепличний бізнес, які виклики стоять перед фермерами і які є розв’язання проблем.
Види теплиць
У 2023-2024 роках в Україні спостерігається зростання використання різних типів теплиць. Найбільш популярними в малих фермерських господарствах є аркові теплиці. Але через подорожчання електроенергії та газу багато аграріїв переходять на прості дерев’яні конструкції з покриттям із плівки, як дешевий варіант із хорошою теплоізоляцією. Розглянемо детальніше основні види теплиць та їхні характеристики.
Види теплиць за каркасом
Вид теплиці за каркасом | Переваги | Недоліки |
Металеві | Міцність, довговічність, стійкість до корозії, гнучкість у дизайні | Висока вартість, необхідність антикорозійного захисту |
Дерев’яні | Екологічність, висока теплоізоляція, естетичний вигляд | Коротший термін служби, обмеження в розмірах |
Пластикові | Простота монтажу, стійкість до корозії, низька вартість | Менша міцність, обмежена теплоізоляція |
Один із ключових аспектів при виборі теплиці — це тип каркаса. Від типу матеріалу залежать такі важливі фактори, як теплоізоляція, доступність для господарства, стійкість до погодних умов.
Наприклад, металеві каркаси (сталь, алюміній) міцні, довговічні та витривалі, мають високу стійкість до корозії. З металу виготовляються теплиці будь-якої форми. Сталевий каркас дорожчий і потребує регулярного фарбування, цинкування.
Дерев’яні — найбільш екологічні з усіх видів теплиць, забезпечують високу теплоізоляцію, що зменшує витрати на опалення. Дерев’яні каркаси потребують захисної обробки від вологи та шкідників.
Пластикові — легкі та зручні в монтажі каркаси. Це найдешевший варіант, що не піддається корозії та гниттю. З іншого боку він менш міцний і може деформуватися під впливом вітру та маси снігу.
Види теплиць за матеріалом покриття
Вид теплиці за матеріалом покриття | Переваги | Недоліки |
Скляні | Максимальна прозорість, довговічність, стійкість до ультрафіолету | Висока вартість, крихкість, велика вага |
Полікарбонатні | Висока міцність, теплоізоляція, легкість | Втрата прозорості із часом, висока вартість, необхідність захисного покриття |
Пластикова плівка | Низька вартість, легкість монтажу, прозорість | Коротший термін служби, чутливість до ультрафіолету, менша теплоізоляція |
Агротканина | Відмінна вентиляція, захист від шкідників, простота у використанні | Менша прозорість, обмежений термін служби, чутливість до механічних пошкоджень |
Вибір матеріалу покриття має вирішальне значення, оскільки він впливає на рівень освітлення, теплоізоляцію та довговічність конструкції.
Скло пропускає до 90% сонячного світла, завдяки чому рослини ростуть краще. Якщо створювати теплиці як бізнес, то саме скляне покриття може слугувати десятиліттями. Хоча це відносно дорогий, важкий і крихкий матеріал, який потребує міцного й надійного каркаса.
Полікарбонат — легке, міцне й довговічне покриття з відмінною теплоізоляцією, що знижує витрати на опалення. З часом він втрачає прозорість, тому потребує оброблення, що захищає від ультрафіолету.
Плівкова — найдешевший вид теплиці, доступний для багатьох аграріїв. Її легко монтувати, якісна плівка достатньо прозора для нормального росту рослин. Міняти покриття доведеться кожні 2 роки.
Агротканина — це хороша вентиляція, а також надійний захист від шкідників та перегріву, але менша прозорість порівняно з плівкою чи склом. Монтаж простий, але міняти покриття потрібно кожні 3-4 роки.
Види теплиць за призначенням
Вид теплиці за призначенням | Переваги | Недоліки |
Вегетаційні | Цілорічне вирощування, контроль умов, ефективне використання простору | Високі витрати на обладнання, високі експлуатаційні витрати, складність у догляді |
Розсадні | Швидкий старт рослин, захист від зовнішніх факторів, оптимізація посівного матеріалу | Обмежений простір, необхідність догляду за розсадою, висока вартість обладнання |
Парникові | Прискорений ріст рослин, захист від морозів, енергоефективність | Перегрів у літній період, висока вологість, обмежена теплоізоляція |
Теплиці використовуються для різних цілей, і залежно від їхнього призначення, вони можуть мати різні конструкції, матеріали та функціональні можливості:
- Вегетаційні — призначені для вирощування протягом усього року, забезпечують стабільний урожай незалежно від сезону. У них можна точно контролювати температуру, вологість, освітлення та вентиляцію. Хоча для цього знадобиться вартісне обладнання (системи опалення, освітлення та вентиляції), а також витрати на електроенергію та обслуговування.
- Розсадні теплиці — це створення ідеальних умов для вирощування здорової та міцної розсади для подальшого пересадження. Такі теплиці забезпечують захист від несприятливих умов і високу схожість насіння. Зазвичай вони мають обмежену площу, а розсада потребує складного догляду (полив, підживлення, пересадження). Підвищує її вартість необхідність встановлення системи додаткового освітлення.
- У парникових теплицях створюються теплі та вологі умови для швидкого росту рослин високої врожайності. Конструкції дають змогу продовжити вегетаційний період та отримати ранній урожай. У літній період цей вид теплиць вимагає додаткової вентиляції та охолодження.
Форми теплиць
Від форми теплиці залежить ефективність використання простору, освітлення, вентиляції та загальна продуктивність вирощування рослин. Основні форми теплиць, їхні особливості:
- Аркова — найбільш розповсюджений в Україні вид теплиці як бізнесу. Зручна конструкція, легкий монтаж, багато корисної площі, стійкість до навантажень.
- Геодезична — має сферичну форму, забезпечує рівномірне розподілення світла, високу стійкість до навантажень.
- Шпилеподібна — має високий шпиль для забезпечення оптимального та рівномірного проникнення світла.
- Тунельна — проста й легка конструкція, зручна в монтажі, обслуговуванні.
- Прямокутна теплиця — це дешевий варіант, простий у будівництві й обслуговуванні, забезпечує легкий доступ до рослин.
Теплиці як бізнес: з чого почати
Вирощування рослин у теплицях — це перспективний і прибутковий бізнес, який може забезпечити стабільний дохід протягом року. Як підготуватися, щоб розпочати успішну справу?
Визначення цілі, планування, законодавство
Спочатку потрібно вирішити, які культури ви плануєте вирощувати, для яких ринків (локальний чи експорт), та який обсяг продукції ви хочете отримати. Врахуйте свої фінансові можливості, доступні ресурси та навички. Проведіть детальний аналіз ринку, щоб зрозуміти, які культури найбільше потрібні, які ціни на продукцію, хто ваші конкуренти та які їхні сильні та слабкі сторони. Це допоможе краще зрозуміти, як ви можете виділитися на ринку та зайняти свою нішу.
Далі потрібно створити бізнес-план, куди слід внести всі аспекти вашого бізнесу, включаючи фінансові розрахунки, маркетингову стратегію, виробничий план і ризики.
Для ведення тепличного бізнесу важливо знати та дотримуватися чинного законодавства. Ознайомтеся з нормативними актами, що регулюють сільське господарство та підприємницьку діяльність в Україні:
- Закон України «Про підприємництво»;
- Закон України «Про фермерське господарство»;
- Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Будівництво теплиці
Ділянка повинна мати хорошу освітленість, доступ до води та електроенергії, мати дренажну систему. Виберіть тип теплиці, який найбільше підходить для ваших цілей і умов, враховуючи кліматичні умови та розмір ділянки. Замовте або самостійно побудуйте теплицю.
Виробничий процес
Обирайте високоякісний посівний матеріал, адаптований до кліматичних умов вашого регіону. Враховуйте стійкість до хвороб і шкідників, врожайність і терміни дозрівання. Плануйте всі етапи виробництва — підготовку ґрунту, посів, догляд за рослинами, збирання врожаю та його зберігання. Забезпечте необхідне обладнання та матеріали для догляду за рослинами (системи поливу, добрива, захист від шкідників).
При нестачі фінансування можна скористатися агророзстрочкою від онлайн-сервісу WEAGRO. Це онлайн-сервіс, що напряму працює з постачальниками аграрної продукції, а фермеру дає змогу купити необхідну продукцію з відтермінуванням оплати до 180 днів. Договір на агророзстрочку укладається дистанційно протягом 30 хвилин, не потребує застави, а продукція поставляється в день укладання договору.
Маркетинг і збут продукції
Визначте цільову аудиторію, канали збуту (ринок, магазини, ресторани) та методи просування (реклама, акції, участь у виставках). Залучайте нових клієнтів через інтернет, соціальні мережі та партнерські програми.
Розрахунок рентабельності
Проведіть фінансові розрахунки, щоб оцінити рентабельність теплиці як бізнесу, визначити, коли він почне приносити прибутки. Врахуйте всі витрати (будівництво, матеріали, зарплати, податки) та доходи від продажу продукції.
Теплиці як бізнес: що вирощувати

За даними Державної служби статистики, у 2023 році основним продуктом для вирощування в теплицях були томати, огірки та солодкий перець, трохи скоротилося вирощування цибулі та редису. У 2024 році теплиці як бізнес досі достатньо прибуткові, адже попит на свіжі овочі, зелень та розсаду стабільний і продовжує зростати.
Особливості вирощування різних культур у теплицях:
- Овочі — томати, огірки, перець — мають стабільний попит протягом усього року. Оптимальна температура для вирощування овочів у теплиці: 20-28°C вдень та 16-20°C вночі. Для їх вирощування підходять такі види теплиць, які підтримують оптимальний рівень вологості ґрунту, освітленості та хорошу вентиляцію для запобігання грибковим захворюванням.
- Зелень швидко дозріває, що дає змогу отримувати кілька врожаїв на рік, зокрема й у холодний період. Оптимальна температура для вирощування 15-20°C. Головне для цього виду рослин — це висока освітлюваність.
- Розсада, наприклад, капусти різних видів (білокачанна, червонокачанна, броколі, кольорова), а також томатів і перцю має високий попит у фермерів. Оптимальна температура для вирощування розсади 18-22°C.
Теплиці як бізнес в Україні
Тепличний бізнес в Україні продовжує розвиватися попри виклики, з якими стикаються виробники, особливо в умовах війни. І якщо у 2022-2023 рр. галузь зазнала спаду, то протягом 2024 року обсяг виробництва тепличних овочів виходить на довоєнний рівень.
Виклики тепличного бізнесу України
Однією з головних проблем утримання теплиці як бізнесу є високі витрати на електрику та газ для обігріву та освітлення. Їхня ціна постійно зростає, що впливає на собівартість продукції та знижує рентабельність бізнесу. Високі витрати на обладнання, насіння, добрива та інші матеріали роблять бізнес залежним від кредитів та інвестицій.
Проблеми з логістикою, включаючи недостатньо розвинену інфраструктуру та високі витрати на транспортування продукції, ускладнюють фермерам із віддалених регіонів доступ до ринків збуту.
Один із головних викликів при побудові теплиці — це нестача фінансування та обмежений доступ до кредитів та субсидій. Альтернативою може стати агророзстрочка від онлайн-сервісу WEAGRO. На онлайн-сервісі зібрані перевірені постачальники якісної агропродукції, яку можна купити з відтермінуванням оплати до 180 днів. Угода купівлі-продажу укладається в день погодження протягом 30 хвилин за допомогою цифрового підпису. Розстрочка не потребує застави.
Перспективи тепличного бізнесу в Україні
Україна має значний потенціал для експорту тепличної продукції. Європейський Союз та країни СНД є основними ринками збуту українських овочів та зелені, що відкриває нові можливості для українських виробників. Уряд підтримує розвиток тепличного господарства через грантові програми. Підприємці можуть отримати до 8 млн грн на побудову теплиць модульного виду за типовим проєктом. У 2023 році було виділено понад 200 мільйонів гривень на підтримку тепличних господарств. Крім того, зараз українські фермери мають можливість швидко оформити агророзстрочку за допомогою сервісу WEAGRO день у день без збору документів.