Види тракторів: які є та як вибрати

Найбільш потрібні та незамінні помічники для сучасних аграріїв — це різноманітні види тракторів із певними характеристиками та можливостями. Їх використовують для різної діяльності: від оранки до посіву, від косіння до збору врожаю. Ця потужна спецтехніка значно підвищує ефективність і продуктивність сільськогосподарської праці, а також допомагає оптимізувати та прискорювати хід робіт. Деякі моделі оснащені інноваційними технологіями на кшталт GPS-навігації, моніторів, дисплеїв і аудіосистем, що покращує ергономіку для водіїв і точність у виконанні завдань. Огляд ключових характеристик та переваг популярної техніки допоможе аграріям зорієнтуватися при виборі продукції для конкретного господарства.

Види тракторів

Обладнання для сільгоспробіт поділяється на типи залежно від призначення та функціональності. Види тракторів класифікують за різними критеріями, такими як:

  • призначення;
  • тип ходової частини;
  • потужність,
  • конструкція остова (рами).

Також всі види тракторів поділяються за типом двигуна на дизельні, бензинові та електричні.

Поділ за призначенням

У малих та середніх господарствах використовують універсальні просапні, загальнотипові та спеціалізовані трактори. Техніка загального призначення підходить для енергозатратних робіт:

  • оранки складних ґрунтів;
  • культивації;
  • посівів;
  • збирання врожаїв;
  • транспортування.

Деякі моделі розраховані на землерийні та навантажувальні роботи. Загальні характеристики цієї групи: потужність від 60 до 220 кВт, швидкість 5-15 кілометрів за годину, діапазон кліренсу від 250 до 350 мм; розмір шин або гусениць — у середньому 400-500 мм.

Універсально-просапні трактори всіх видів використовують для обробки просапних культур, оранки середньо-легких ґрунтів, збирання зернових і технічних рослин, культивації та боронування, інших агроробіт. Ключові особливості: широкий діапазон тягового зусилля — від 2 до 20 кН, швидкість робоча до 15 км/год, а транспортна до 35 км/год, потужність від 15 до 75 кВт, радіус повороту до 4 метрів.

Спеціалізована техніка включає різні види тракторів, які видозмінюються відповідно конкретних специфічних умов. Для робіт у болотистій місцевості до базової конструкції додаються широкі гусениці для більшої прохідності, а на гірських схилах використовують моделі з горизонтальним положенням остова.

Читайте також: Як поставити трактор на облік та зняти з обліку: процедура та необхідні документи

Тип ходової частини та конструкція рами

Розглянемо, які є види тракторів за типом ходу. Загалом вони поділяються на дві великі групи: колісні та гусеничні. Колісні різновиди мають передній або повний привод. Другий варіант зручніший, бо підвищує прохідність та маневровість трактора. Ця агротехніка підходить для їзди по асфальтовому покриттю та польових дорогах. З її мінусів — не надто велике зчеплення з ґрунтом, що призводить до буксування на вологій і м’якій землі. В асортименті виробників зустрічаються 3-х, 4-х, 6-ти й 8-ми колісні моделі.

Гусенична техніка відрізняється кращою прохідністю та меншим буксуванням. Сталеві гусениці застосовують для важких робіт на складних ґрунтах, а гумові забезпечують зменшений тиск на дорожнє покриття.

Трактори класифікують за різними параметрами, зокрема й за типом остова. Обладнання поділяється на такі види:

  • рамне;
  • безрамне;
  • напіврамне.

Зрозуміти, який трактор відноситься до рамних дуже просто — такі різновиди мають жорстку раму, на яку закріплюються інші частини, деталі та механізми. Цей остов забезпечує високу міцність і стійкість усієї конструкції. У напіврамних моделях частина навантаження переноситься на агрегати (наприклад, трансмісію), які одночасно виконують роль рами. У безрамних екземплярів основні складові, такі як двигун, трансмісія і задній міст, з’єднані безпосередньо між собою і формують єдину конструкцію. Така схема дозволяє зменшити вагу і вартість обладнання, але вимагає високої точності під час монтування трактора.

Потужність тракторів

За максимальною тяговою потужністю розрізняють декілька категорій техніки:

  • малогабаритна (20–30 к.с.) — підходить для легких сільськогосподарських завдань, садівництва, виноградарства та теплиць;
  • середньогабаритна (30–70 к.с.) — використовується для більшості аграрних робіт, включаючи оранку, косіння та обприскування;
  • великогабаритна (70–150 к.с.) — застосовується для обробки (наприклад, оранки) великих територій, буксирування важких машин, культивації, боронування та посіву;
  • високопотужна (150–300 к.с.) — призначена для виконання найважчих великомасштабних польових робіт на великих площах.

Придбання будь-якого нового трактора супроводжується значними витратами для фермера. Онлайн-сервіс WEAGRO дає можливість скористатися відтермінуванням оплати, уклавши угоду купівлі-продажу з постачальником. Наша агророзстрочка дозволяє отримати матеріально-технічні ресурси в бажані терміни, а сплачувати частинами впродовж 180 днів.

Який трактор краще купити

Виробники важкої техніки регулярно оновлюють свій асортимент, а також модернізують уже наявні моделі. Більшість брендів випускають як гусеничну, так і колісну продукцію в різних конфігураціях і параметрах. Багато фермерів замислюються над питанням — який трактор обрати для свого господарства. Відповідь залежить від декількох факторів, а саме:

  • розміри територій;
  • типи ґрунтів;
  • види робіт;
  • оптимальний бюджет.

Рішення який трактор купити безпосередньо базується на його призначенні. Зазвичай для обробки середніх аграрних ділянок вибираються моделі потужністю 30–70 к.с., які справляються не лише з польовими роботами, а й зі збиранням і транспортуванням врожаю. Радимо — як вибрати трактор, враховуючи такі основні умови:

  1. Потужність двигуна — вибирайте агрегат з оптимальною для ваших потреб потужністю.
  2. Витрати на обслуговування — перед тим як трактор вибрати, поцікавтесь вартістю запчастин і наявністю сервісних центрів у вашій локації.
  3. Комфорт і ергономіка — зверніть увагу на зручність кабіни для оператора, наявність клімат-контролю та інших опцій.
  4. Сучасний функціонал — вибирайте моделі з GPS-навігацією, автопілотом та іншими актуальними технологіями.
  5. Репутація виробника — ознайомтесь із відгуками інших покупців: аграріїв та механізаторів.

Перед купівлею обов’язково протестуйте декілька моделей, порадьтеся з експертами та колегами — який трактор вибрати для конкретних завдань.

Читайте також: Обприскувачі садові та польові: види, особливості роботи

Які трактори доступні фермерам України

Українські аграрії використовують функціональні види тракторів для швидкої та якісної обробки середніх і великих ділянок, а також для інших сільгоспробіт. Завдяки розстрочкам від платформи WEAGRO, фермери мають доступ до широкого спектра техніки, як вітчизняного, так і іноземного виробництва.

Трактори іноземного виробництва

У 2023 році в Україну імпортували тракторної техніки на суму близько 830 млн доларів. Попит мали агрегати корпорацій CNH (New Holland, Case IH) та AGCO. Продукція CNH займає понад 30% закордонних постачань, зокрема Case IH лідирує серед моделей потужністю 500+ к.с., а New Holland перемагає в категорії 250 к.с. У сегменті малопотужних тракторів до 50 к.с. переважають китайські виробники.

Беззаперечними лідерами споживчих уподобань вважаються агрегати бренду John Deere, які підкорили ринок своєю надійністю та універсальністю. Попит мають: серія вузькоколійних 5ML, модернізована лінійка 6R і покращені моделі 7R. Трактори 7R в цьому році були оснащені інноваційною рульовою системою, яка вільно рецентрується і добре тримає заданий курс. 5ML пропонуються у двох версіях за шириною колії: звичайна та 1,55 метра. Уся техніка John Deere укомплектована широким набором опцій для ефективного землеробства.

Ще один популярний виробник — New Holland з його надійними тракторами T4, T5, T6 та сучасними Т7 і Т9. Так агрегат T7.300 має подовжену колісну базу, отже, гарантує більшу потужність без втрати маневровості. Ще одна перевага — електронна турбіна зі змінною геометрією, яка на низьких обертах суттєво економить паливо. Оновлена серія Т9 забезпечує кращу продуктивність завдяки підвищенню потужності та модернізованому курсорному двигуну. Невеликі моделі 470, 520 і 580 оснащені електронним турбокомпресором, а масивні агрегати 615, 655 і 700 з подвійною шириною мають двоступеневий турбонаддув, що також збільшує їхню потужність.

Заслуговує на увагу високоефективна техніка Case IH. Серія Quadtrac відрізняється чотирма траками з незалежними повними приводами, що забезпечує рівномірне навантаження та довготривалу експлуатацію. Також для економії часу і збільшення швидкості виконання завдань вони оснащені системою точного землеробства AFS. Зчленовані агрегати лінійки Steiger мають вдосконалену функціональну кабіну з індикаторами, терміналами та світлодіодним освітленням.

Техніка бренду Basak має оптимальне співвідношення ціни та якості, отже, за прийнятну вартість фермер отримує досить якісну технічну складову та акуратний зовнішній вигляд. Потужність варіюється від 48 к.с. у мініатюрних 2047 Eco Plus до 116 к.с. у серії 5120.

Вирішуючи який трактор краще купить, багато фермерів звертають увагу на практичні та універсальні YTO. Ці агрегати невибагливі в обслуговуванні, надійні, економічні та продукують велику тягову силу за помірних витрат палива.

Які трактори випускає Україна

До початку 2022 року декілька десятків підприємств в Україні виробляли техніку для сільського господарства, зокрема і трактори. Воєнний стан вніс свої корективи й виробничі можливості вітчизняних брендів суттєво знизились. На цей стан впливають багато факторів: окупація заводів, руйнування будівель, нестача фахівців, води, електропостачання та інших ресурсів. Не дивлячись на складні умови, станом на 2024 рік в Україні випускають деякі види тракторів, що мають попит у фермерів:

  • Агромашінвест, м.Дніпро: Farmer 10286;
  • ХТЗ, м.Харків: колісні моделі 248 і 249;
  • ДТЗ, м.Дніпро: мінітрактори потужністю 24-50 к.с.;
  • Укравтозапчастина, м.Київ: техніка КИЙ.

Дізнатися більш детально, які трактори виробляють в Україні станом на сьогодні можна на офіційних сайтах підприємств.

Висновок 

Виклики, що постають перед українськими фермерськими господарствами, потребують використання сучасної надійної техніки. Більшість аграріїв роблять ставку на багатофункціональність тракторів, а для виконання специфічних завдань долучають спеціалізовані моделі. Зменшити фінансове навантаження допоможе онлайн-сервіс WEAGRO, який дає можливість швидко, зручно та без переплат придбати продукцію із відтермінуванням платежу. Серед тих, хто вже скористався агророзстрочкою від WEAGRO як фермери із земельним банком 300–500 га, так і господарства всеукраїнського масштабу.

FAQ

Відповіді на запитання, які не були висвітленні у статті

Що таке утилітарні трактори й в чому їх універсальність?

Утилітарні трактори — це сільськогосподарські машини, призначені для виконання широкого кола завдань у господарствах. Їхня універсальність полягає в здатності виконувати різноманітні роботи, завдяки використанню додаткових навісних і причіпних знарядь.

Якими сучасними технологіями оснащуються трактори для підвищення їх ефективності?

Для підвищення ефективності, продуктивності та комфорту оператора техніку оснащують GPS-навігацією та системами автоматичного керування, датчиками ґрунту та стану рослин, клімат-контролем, радарами та камерами.