Представникам агросектора корисно знати: як визначити кислотність ґрунту та регулювати цей показник. Це важливий інструмент для забезпечення високої врожайності та оптимальних умов вирощування різних сільськогосподарських культур. Він впливає на доступність поживних речовин, здоров’я рослин та їхню стійкість до хвороб. І ефективне керування родючістю полів забезпечує стійкий розвиток аграрного бізнесу. Детальний огляд усіх тонкощів і нюансів буде корисним не тільки для фермерів, але й садівників, агрономів та всіх, хто займається вирощуванням рослин і прагне покращити якість врожаю.
Що таке кислотність ґрунту
Ключовий показник, що характеризує концентрацію водневих іонів у ґрунтовому розчині — кислотність ґрунту. Шкала pH коливається від 0 до 14, де 7 вважається нейтральним значенням. Значення нижче 7 вказують на кислотне середовище, а вище 7 — на лужне. Вони формуються під впливом різних чинників:
- природні процеси;
- клімат;
- біологічні процеси (розкладання органічних речовин);
- діяльність людини (внесення добрив, вапнування).
У виборі переліку сільськогосподарських культур для майбутньої посадки, саме кислотність ґрунту — це ключовий показник, від якого залежать і майбутні врожаї, і кількість зусиль, необхідних для їх отримання. У кислих ґрунтах знижена доступність азоту, фосфору й калію, а в лужних — заліза й марганцю. На етапі підготовчих робіт важливо провести всі необхідні тести й лабораторні дослідження, щоб максимально точно й достовірно визначити pH ґрунту. Це стане відправною точкою для подальшої сільськогосподарської діяльності та обробітку земель.
Читайте також: Культиватор: що це і як правильно вибрати
Чому потрібно знати кислотність ґрунту
Неприпустимо нехтувати цим показником, інакше значна частина докладених зусиль, як і фінансових вкладень, може виявитися марною. Саме pH визначає, що садити і як правильно працювати на виділеній ділянці. Тому правильне визначення кислотності ґрунту обов’язкове. Це актуально з низки причин:
- правильний вибір відповідних сільськогосподарських культур;
- скорочення витрат на добрива внаслідок поліпшеного засвоєння поживних речовин;
- підтримання сприятливих умов для мікробіологічної активності;
- збереження гарної структури землі та її родючості;
- впровадження актуальних додаткових заходів для корекції pH і підвищення врожайності.
Не можна недооцінювати, наскільки важлива кислотність ґрунту для рослин. Підтримання показників на оптимальному рівні дає змогу значно скоротити ресурси, що витрачаються, і при цьому збільшити якість і обсяги майбутнього врожаю. Правильне управління цим показником — один із головних елементів ефективного землеробства.
Читайте також: Точне землеробство в Україні: визначення та перспективи
Види кислотності ґрунтів
Середній рівень на території України становить 6,5 pH. Але в будь-якому разі належить провести вимірювання кислотності ґрунту на конкретній ділянці, щоб визначити саме його особливості та підібрати відповідні органічні добрива.
Вид ґрунту | Кислотність pH |
Сильнокисла | Менш як 4,5 |
Кисла | 4,5-5,5 |
Слабокисла | 5,5-6,5 |
Нейтральна | 6,5-7,5 |
Слаболужна | 7,5-8,5 |
Лужна | Більш як 8,5 |
Слабокислі та нейтральні землі переважають у лісостеповій зоні, особливо в її центральній та південній частині. На заході країни здебільшого сильнокислі та кислі, а на півдні — слаболужні та лужні.
Важливо враховувати кислотність ґрунту її види:
- водна або активна — для вимірювання використовують водну витяжку, це показник, який актуальний тільки у вегетативний період вирощуваних культур;
- обмінна або потенційна — визначає ймовірний рівень, тому дослідження проводять восени та нейтральним вважається pH 6.0;
- гідролітична — важлива для внесення потрібної кількості вапна, яка дасть змогу досягти необхідних показників.
Відповідно, недостатньо одноразово провести дослідження перед початком посівів і розраховувати виключно на отримані результати. Рівень pH ґрунту належить контролювати постійно, тому важливо підібрати зручний для цієї мети метод перевірки.
Як визначити кислотність ґрунту: 5 способів
Перевіряти показники рекомендується в період вегетації рослин, коли земля найбільш активна. Оптимальний час для вимірювань — весна або осінь, після танення снігу або закінчення літньої спеки. Важливо уникати вимірювань одразу після дощу або рясного поливу: надлишок вологи може спотворити результати. Вимірювання кислотності ґрунту рекомендовано проводити одразу на кількох ділянках поля для отримання більш точної картини. Повторювати процедуру належить регулярно для своєчасного коригування.
Спосіб 1: вимірювання приладами
Для цього знадобиться цифровий або аналоговий pH-метр, дистильована вода, лопата або садовий совок, а також чиста ємність для збору проб. Процес охоплює такі етапи:
- Вибрати кілька точок для відбору матеріалу для дослідження.
- Узяти проби на глибині 10-15 см.
- Помістити землю в чисту ємність.
- Додати дистильовану воду в пропорції 1:1 й добре перемішати.
- Вставити індикатор для визначення кислотності ґрунту в отриманий розчин і почекати кілька хвилин для отримання показань.
Використовувати спеціальний аналізатор доволі зручно. Це дасть змогу регулярно проводити перевірку, що окупить усі витрати на його придбання. Головне, завести окремий зошит або блокнот для записів, щоб фіксувати результати та відстежувати зміни.
Спосіб 2: аналіз у лабораторії
Перелік необхідних інструментів схожий, ось тільки немає потреби у воді, а також знадобиться чистий контейнер для відправки матеріалу на дослідження. Як визначити кислотність ґрунту:
- Визначити кілька точок на ділянці.
- Зробити заглиблення до 15 см.
- Зібрати невелику кількість землі.
- Ретельно перемішати.
- Пересипати частину суміші в контейнер.
Це дозволить дізнатися точні показники, а також отримати актуальні рекомендації щодо поліпшення pH, які допоможуть швидко усунути надмірну або недостатню кислотність, щоб створити сприятливі умови для росту та розвитку сільськогосподарських культур.
Спосіб 3: лакмусовий папір для аналізу pH ґрунту
Розроблено спеціальні індикаторні смужки: можна заощадити на послугах лабораторії, а головне — отримати відповідь протягом декількох хвилин. Для цього необхідно зібрати кілька проб із різних частин ділянці, а також виконати кілька простих дій:
- Додати дистильовану воду в співвідношенні 1:1.
- Ретельно перемішати рідину й землю.
- Занурити лакмусовий папір в отриманий розчин на кілька секунд.
- Порівняти колір зі шкалою, представленою на пакуванні.
За точністю цей метод дещо програє лабораторним дослідженням, як і проведенню тестів за допомогою спеціалізованого аналізатора. Але він дає змогу швидко визначити кислотність ґрунту з мінімальними витратами: кількість лакмусових смужок у пакуванні достатня для кількох серій перевірок.
Спосіб 4: визначення за рослинами
Навіть без додаткових інструментів можна зрозуміти приблизний рівень pH, особливо якщо ділянку ще не засаджено корисними культурами та вкрито рослинністю, що чудово розвивається і без людського втручання. На лужних землях часто можна зустріти:
- подорожник;
- конюшину;
- мак;
- полин;
- люцерну;
- молочай.
А на кислих відмінно себе почувають:
- верес;
- щавель;
- хвощ;
- різні види мохів;
- м’ята.
- кропива;
- ромашка.
Придивившись до поточних «мешканців» ділянки, можна вже багато зрозуміти про її склад, а також оцінити приблизний pH ґрунту. Але краще використовувати більш надійні методи, які дають змогу отримати достовірні результати.
Спосіб 5: сода та оцет
Зібравши матеріали для дослідження, потрібно провести простий експеримент:
- налити невелику кількість оцту — поява піни свідчить про те, що кислотність низька, а її кількість допоможе на власні очі побачити різницю між лужним і слаболужним складом;
- додати соду — спосіб перевірки ідентичний, реакція з виділенням піни свідчить про те, що рівень кислотності досить високий.
Схожий тест можна провести й за допомогою чорної смородини. Приготувати настоянку з її листя — залити склянкою окропу, після чого додати невелику кількість землі. Зелений відтінок демонструє нейтральні показники, синій — лужні, рожеві та червоні — значний рівень закисленості.
Як знизити кислотність ґрунту
Для забезпечення оптимальних умов для росту багатьох культурних рослин, доводиться знижувати базовий рівень кислотності — проводити розкислення ґрунту, що особливо актуально для Полісся, а також Західної частини України. Для зниження кислотності ґрунту використовують різні методи, детальний огляд яких буде корисним для представників агросектору.
Внесення вапна
Вапнування — один із найпоширеніших та найефективніших інструментів. Для початку необхідно переконатися, що в ньому є необхідність, визначивши поточний pH. Якщо рівень високий, то належить виконати такі дії:
- вибрати вапно — кальцитове більш агресивне й може бути згубним для коренів рослин, а доломітове борошно стане універсальним рішенням;
- розрахувати дозування — для зменшення кислотності ґрунту знадобиться від 0,5 до 1,2 тонни на кожен гектар, залежно від складу й щільності землі;
- рівномірно розподілити — за допомогою сільськогосподарської техніки вдається досягти якісного перемішування з верхнім шаром.
Завершує процедуру рясний полив для активації хімічної реакції.
Органічні матеріали
Одним із найдієвіших і найбезпечніших рішень незмінно залишається деревна зола, а також компост. Для цього потрібно звільнити ділянку від сміття і бур’янів та розподілити добрива по поверхні. Такий варіант оптимальний, якщо потрібно дещо знизити кислотність ґрунту: за високих показників він може виявитися недостатньо ефективним.
Використання сидератів
Це рослини, яких вирощують спеціально для підвищення якості земельних угідь. Вони покращують структуру, підвищують родючість і сприяють збагаченню азотом. Зазвичай сидерати скошують і закладають у землю, де вони розкладаються, збільшуючи вміст органічної речовини, водночас спричиняючи розкислення ґрунту. Цей метод хороший на довгострокову перспективу — і він дасть свої плоди. Чудовим вибором стануть такі рослини:
- люцерна;
- конюшина;
- гірчиця.
Важливо дати їм вирости до 20-30 см, після чого зрізати та залишити на поверхні для розкладання. Перемішування з верхнім шаром землі добре прискорить процес.
Є різні способи, які дозволяють досягти потрібних показників розкислення ґрунту. Але для органічного землеробства корисно знати про те, як зменшити кислотність ґрунту швидко, а головне — безпечно, щоби підвищити врожайність і не завдати шкоди сільськогосподарським культурам.
Як збільшити кислотність ґрунту
Якщо на заході країни pH здебільшого високий, на півдні переважає лужне середовище, яке, навпаки, вимагає його постійного підвищення, а також суворого контролю показників. Перш ніж використовувати доступні засоби, важливо обов’язково провести вимірювання кислотності ґрунту — це необхідно для правильних розрахунків. Основні методи, які можна використати:
- Мелена сірка. Орієнтовна витрата становить 50 грамів на кожен квадратний метр — підсумкова кількість залежить від площі поля, а також поточних показників. У середньому, потрібно до 300 кг сірки на гектар, щоби підвищити рівень на 1 одиницю.
- Органічні кислоти. Хорошим варіантом, що дозволяє знизити кислотність ґрунту стане рудий торф, особливо якщо потрібно підготувати земельні угіддя до вирощування лохини, чорниці, а також хвої. Внесення органіки в заздалегідь підготовлені посадкові ями потрібно завершити рясним поливом.
- Мінеральні речовини. Виробники добрив активно випускають безпечні комплексні засоби, які здатні одночасно й поліпшити якість землі, і дещо підвищити pH ґрунту до потрібних значень.
Є чимало культур, для яких лужне середовище — найкраще місце проживання, і саме воно забезпечує всі необхідні умови для повноцінного росту та розвитку. До цього списку входить барбарис, самшит, гібіскус, а також безліч інших варіантів — і можна зосередитися саме на них. Або дещо скоригувати кислотність ґрунту для рослин, щоб розширити перелік доступних зелених насаджень. Головне, діяти поступово, уникаючи різких «стрибків» показників.
Фермерам доводиться постійно стежити за рівнем pH — це невід’ємна частина обробітку полів. І щоб зробити роботу агробізнесу ще комфортнішою та продуктивнішою, розроблено зручний онлайн-сервіс WEAGRO. Це унікальна можливість замовити повний комплект необхідного обладнання та матеріалів, відтермінувавши оплату на строк до 180 днів — і розпочати реалізацію поточних планів і завдань, не відкладаючи їх на невизначений час.