Дрони для сільського господарства: для чого вони і як обрати

1 Листопада, 2024

Технології стрімко змінюють навколишній світ, зачіпаючи всі сфери життя людини. Не оминули інновації й аграрну сферу, яка за останні роки зазнала суттєвих змін. Дрони для сільського господарства повністю трансформують звичні підходи до обробки земель, як і моніторингу володінь: можна встигнути зробити набагато більше за менший час, а головне оптимізувати роботу на ділянці, незалежно від її площі. І огляд особливостей застосування БПЛА, як і їхніх можливостей для аграріїв, дає змогу повною мірою оцінити всі плюси цього рішення, як і визначитися з вибором відповідної моделі.

Переваги сільськогосподарських дронів 

Безпілотні літальні апарати дали змогу здійснити справжню аграрну революцію. З кожним роком кількість людської праці поступово скорочується на користь автоматизації процесів, що дає змогу значно скоротити витрати та суттєво підвищити якість обробки полів. Це позитивно відбивається на врожайності. І серед численних плюсів на користь використання агродронів, варто виділити такі:

  1. Максимальна точність. Безпілотники обладнані різними сенсорами та датчиками, що забезпечує комплексний моніторинг стану ґрунту і вирощуваних культур. Постійний аналіз даних дає змогу змінювати обсяги поливу залежно від поточних умов, скоротити кількість добрив, що вносяться на постійній основі, а головне, своєчасно боротися з хворобами рослин.
  2. Швидкий огляд сільськогосподарських угідь. Якісні фото та відео з відмінною роздільною здатністю дають змогу швидко провести інспекцію значної площі, діставшись найвіддаленіших ділянок поля та не прогавивши навіть найдрібніших деталей.
  3. Прогнозування врожайності. Сільськогосподарські дрони — дослідники, які здатні детально розповісти про стан земельних угідь, виявити наявні проблеми, визначити родючість ґрунту. На підставі цього буде ухвалено раціональні рішення щодо актуальних культур і специфіки їх вирощування.
  4. Скорочення витрат. Мультиспектральна зйомка дає змогу виявити перспективні ділянки та зосередитися на них, щоб отримати максимальну віддачу. Одночасно фермер менше ресурсів вкладає в роботу на територіях, які не принесуть достатньої врожайності. Додатково дрони скорочують кількість внесених добрив, що не тільки вигідно, а й екологічно.

Існують різні види безпілотників, які призначені для експлуатації в сільському господарстві. Певні моделі підходять для швидкого розпилення пестицидів на полях, тоді як інші оптимальні для постійного спостереження за посівами. Це спрощує нагляд за територіями, підвищує його ефективність, а також мінімізує участь людини. У результаті економія сповна окупає придбання агродрона. А в разі виникнення непередбачуваної ситуації — пожежі або повені, вдасться максимально швидко виявити джерело, щоб оперативно вжити потрібних заходів і мінімізувати можливі збитки.

Читайте також: ГІС-технології у сільському господарстві України

Використання дронів у сільському господарстві

Вибір правильної моделі дає змогу отримати повний набір необхідних опцій, які будуть корисними для фермера з урахуванням специфіки його господарства та інших чинників. Доступні такі функції:

  • аеро фотозйомка та відеозйомка — контроль і постійний огляд ситуації на полях, а, головне, чудова деталізація зображень завдяки малій висоті польоту;
  • обробка — дрони для обприскування полів можна використовувати для базових профілактичних заходів, а також лікування хворих рослин, чагарників і дерев, не зачіпаючи здорові культури;
  • сканування місцевості — дає змогу проаналізувати ситуацію на віддалених ділянках поля, а також в умовах максимально щільної посадки рослин;
  • посадка насіння — нова технологія, яка дає змогу швидко розподілити посадкові матеріали на підготовленій ділянці ґрунту;
  • 3D моделювання — виявлення площі із недостатнім або надмірним зрошенням для складання карт подальшого зволоження.

Можливостей застосувати дрони в сільському господарстві доволі багато — і навіть базові моделі легко залучити до найширшого спектра завдань, що істотно спрощує роботу аграрія.

Особливості застосування дронів у період воєнного стану

Певні обмеження діяли й до лютого 2022 року, але сьогодні вони посилились. Застосування поблизу державних кордонів і військових об’єктів неприпустиме. Для використання БПЛА необхідно отримати спеціальний дозвіл.

  • звернутися до представництва служби безпеки;
  • подати запит і детально перерахувати актуальність застосування дрона в аграрних роботах;
  • отримати офіційний дозвільний документ, суворо дотримуючись чинних обмежень.

Законодавство України передбачає і відповідальність за порушення чинних правил. Пристрій може бути знищено, а його власник отримає штраф, розмір якого може становити до 8500 грн. А якщо в кадр потраплять військові об’єкти, термін позбавлення волі може сягати 5 років.

Критерії вибору дрона для сільського господарства

Різноманітність доступних моделей дає змогу легко підібрати ту серію літальних апаратів, функції та можливості яких відповідають поточним потребам фермерського господарства. Можна підібрати універсальні рішення, придбати квадрокоптери з тепловізійними камерами, або замовити дрони обприскувачі — усе залежить від мети покупки. При виборі корисно орієнтуватися на такі параметри:

  • міцний, зносостійкий, але водночас легкий корпус, який чудово витримає активну експлуатацію;
  • просте управління, запуск і посадка, що дає змогу легко освоїти механізм використання пристрою;
  • функція автоматичного повернення на точку старту, що вбереже сільськогосподарського помічника від падінь і супутніх пошкоджень;
  • перелік датчиків і опцій, якими мають володіти дрони для СГ, з урахуванням специфіки їх подальшого застосування;
  • тривалість безперервного польоту, а також розмір площі, яку можна обробити на одній зарядці акумулятора.

Плюсом стане наявність автоматичної зйомки, що багаторазово спрощує процес фіксації даних. Крім базових датчиків, можуть бути встановлені й додаткові. І це важлива перевага, яка дасть змогу надалі вдосконалювати та модифікувати базову модель. Але головне, вибирати якісні дрони для сільського господарства від відомих і надійних виробників, які надають довгострокову гарантію якості на реалізовані пристрої. Це дає впевненість у відповідності купленого заявленим характеристикам, а також його довговічності.

Читайте також: Хвороби та шкідники соняшника: які існують і як захистити рослини

ТОП-3 дронів для сільського господарства

У пошуках універсальних варіантів, які можуть бути залучені для найширшого спектра цілей і завдань, варто розглянути такі моделі.

Дрон-обприскувач XAG P40

Удосконалене рішення, яке успішно об’єднало в собі можливості фільмування, картографії, а також оброблення полів і розпилення гербіцидів. Його вирізняє можливість вибору розміру крапель у діапазоні від 60-400 мкм. Час польоту становить до 11 хвилин, а для безперебійної роботи передбачено два акумулятори. Модифікована система датчиків фіксує перешкоди з усіх боків, а дальність радара становить до 40 метрів. Це гарантує безпеку польотів і дає змогу залучити дрони обприскувачі в будь-яких умовах.

Корпус виконано з високоміцного та легкого алюмінієвого сплаву. Збільшено швидкість зшивання карт полів — близько 6,67 га за 10 хвилин. А захист за стандартом IP67 надійно захищає внутрішній вміст від пилу, вологи та утворення корозії. Комфорт керування забезпечує інтелектуальний контролер SuperX4.

Дрон-обприскувач XAG P100 

Гарне співвідношення продуктивності, автономності та ціни. Головна відмінність цієї серії — бак для обприскування об’ємом 40 літрів, що дає змогу розподілити близько 280 кг на одному заряді. Польоти повністю автономні, а система управління на базі штучного інтелекту максимально проста й доступна навіть для оператора-початківця.

Особливість конструкції: можливість поділу платформ — летальної та для виконання завдань. Агродрон легко трансформується, що багаторазово спрощує його експлуатацію.

Дрон XAG M500

Модель створена для тих, хто обирає максимальну продуктивність, чого вдалося досягти завдяки використанню потужного процесора, який отримав одразу 6 ядер. Важлива перевага — блок нейронної обробки, який підвищує якість обробки знімків, а також відкриває нові можливості для дослідження місцевості.

За потреби дрони для сільського господарства цієї серії можна залучити й для картографії, а також у промислових галузях. Час польоту становить близько 35 хвилин.

У кожної моделі — свої особливості, які важливо враховувати при підборі та порівнянні. Аналіз технічних характеристик дасть змогу підібрати оптимальне співвідношення вартості та функціональності.

А отримати необхідну суму на придбання потрібного пристрою допоможе онлайн-сервіс WEAGRO. Це унікальна програма для аграріїв, у рамках якої легко отримати швидку розстрочку без додаткового клопоту. Фермер укладає договір із постачальником на умовах відтермінування платежу — і може розплачуватися в комфортному режимі, знизивши поточне фінансове навантаження.

FAQ

Відповіді на запитання, які не були висвітленні у статті

Як дрони допомагають у моніторингу стану полів?

Камери високої роздільної здатності та мультиспектральні сенсори дають змогу проводити аерофотографування полів. За допомогою цих даних фермери можуть аналізувати здоров’я рослин, виявляти стресові зони — ділянки з нестачею води або поживних речовин, і вчасно вживати заходів для поліпшення стану посівів.

Які переваги використання дронів для оцінки врожайності?

Дрони можуть швидко й ефективно збирати дані про стан посівів, що дає змогу прогнозувати врожайність із високим ступенем точності. Це допомагає аграріям точніше планувати збирання врожаю, оптимізувати витрати на зберігання і транспортування, а також ефективніше керувати запасами.