Фермерське господарство — це форма підприємництва одного або кількох громадян України з виробництва, переробки та реалізації аграрної продукції. Засадничим нормативно-правовим актом для неї є Закон України № 973-IV «Про фермерське господарство» від 19.06.2003.
За інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства, станом на 1 січня 2024 року кількість зареєстрованих фермерських господарств (ФГ) в Україні становить 50 126 одиниць, з них статистично активних — 19 665 одиниць (без урахування тимчасово окупованих територій). Площа землі, що обробляється одним ФГ в Україні, в середньому становить від 50 до 100 га, що досить багато у порівнянні з ЄС, де середня площа ферми не досягає й 18 га. У сусідній Польщі, де майже 1,5 мільйона фермерів, на одне господарство здебільшого припадає від 1 до 10 га. Але хоча українські фермери і обробляють більші наділи, у структурі сільськогосподарського виробництва країни їхнє значення не досягає того, яке мають агрохолдинги та великі господарства.
Потреба створення нових і нових ФГ залишається актуальною від моменту проголошення незалежності України і до сьогодні. При цьому, як можна буде побачити зі статті, створити ФГ в Україні нескладно. Потрібно лише кілька гектарів землі сільськогосподарського призначення та велике бажання. Якщо ви за крок до фермерства, але вагаєтесь, читайте цей матеріал, та вирушайте до своєї цілі!
Види фермерських господарств
За спеціалізацією ФГ можна класифікувати на рослинницькі, рослинницько-тваринницькі, господарства з вузької направленості (наприклад, такі, що займаються суто овочівництвом, бджільництвом, садівництвом, птахівництвом тощо) та багатогалузеві. Однак, розбираючись у тому, що таке фермерське господарство, варто з’ясувати особливості поділу ФГ в залежності від правового статусу. Адже такі суб’єкти господарювання можуть бути юридичними особами, а можуть і не бути.
З юридичної точки зору можна виділити наступні види фермерських господарств:
- без статусу юридичної особи: на підставі декларації (для фермера-одноосібника) чи договору (для сімейного ФГ) реєструється ФОП, власне особа, на яку оформлене підприємництво є головою ФГ, а всі інші — його членами;
- зі статусом юридичної особи: реєструється на підставі статуту, головою стає особа (один із засновників), зазначена в статуті, господарство може бути чи не бути сімейним.
Важливо! Сімейне ФГ — це такий суб’єкт господарювання, членами якого можуть бути тільки представники однієї сім’ї у розумінні ст. 3 Сімейного кодексу України. Залучати інших за трудовим договором можна лише для сезонних/ окремих робіт, що потребують спеціальних навичок.
До відома! На розгляді Верховної Ради наразі перебуває законопроєкт № 6013 від 09.09.2021, відповідно до положень якого діяльність фермерського господарства потрібно оформлювати як ТОВ. Однак ця законодавча ініціатива має чимало противників і поки що питання про її прийняття поставлене на паузу.

Як відкрити фермерське господарство
Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону № 973-IV ФГ створюється громадянином/ громадянами України, що є родичами/ членами сім’ї. Не можуть бути серед засновників юридичні особи, іноземці, апатриди (особи без громадянства), не родичі. Серед вимог до членів ФГ — вік від 14-ти років. Серед вимог до голови (засновників) ФГ — вік від 18-ти років та дієздатність.
Розглянемо, як можна створити фермерське господарство по пунктах:
- Вирішити питання з землею, яка буде оброблятися, технікою та господарчими спорудами (за потреби).
- Підготувати документи для реєстрації, вибрати КВЕДи в залежності від напрямків діяльності, визначитися із системою оподаткування.
- Зареєструвати ФГ, стати на облік у податковій службі, відкрити банківський рахунок.
- Якщо планується отримувати державну підтримку, гранти, додаткове банківське фінансування, розробити бізнес-план.
Важливо! Мінагрополітики України наказом від 19 квітня 2024 року № 1275 затвердило форму типового бізнес-плану ФГ, що включає такі підрозділи, як фінансовий план, техніко-економічне обґрунтування, ризики і шляхи їх мінімізації тощо.
Як назвати фермерське господарство
Найменування ФГ без статусу юридичної особи може бути будь-яким. Єдине що, згідно з частиною 5 статті 8-1 Закону № 973-IV його потрібно вказати в договорі (декларації) при створенні господарства разом з такими відомостями як адреса, мета та види діяльності тощо.
А от питання як назвати фермерське господарство зі статусом юридичної особи дещо складніше. Керуватися насамперед потрібно положеннями ст. 16 Закону України № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 та Наказом Мін’юсту від 05.03.2012 року № 368/5. Зокрема, в найменуванні юридичної особи має бути інформація про її організаційно-правову форму. Назва не повинна бути тотожна назві іншого суб’єкта господарювання. Крім того, в найменуванні заборонено використовувати певні слова, терміни та абревіатури, перелік яких визначено частиною 5 статті 16 Закону № 755-IV.
З метою уникнення не унікальних назв попередньо, ще до державної реєстрації ФГ, потрібно провести пошук на спеціалізованих ресурсах, наприклад за допомогою сервісу Opendatabot.
Порядок створення фермерського господарства
Давайте поетапно розберемо, як оформити фермерське господарство:
- Отримання у власність або оренду землі.
Згідно зі статтею 8 Закону № 973-IV ФГ може бути зареєстровано тільки за умови наявності землі с/г призначення у власності або користуванні (зокрема, за договором оренди). Якщо такої землі немає, то статтею 7 цього Закону передбачена процедура її виділення. Для цього майбутній фермер має звернутися із заявою до Головного управління Держгеокадастру у відповідній області та до об’єднаної територіальної громади.
- Оформлення документів про створення ФГ.
Попередньо згадувалось про різні види фермерських господарств. В залежності від обраного виду та статусу ФГ готується декларація (для одноосібника ФОП), договір між членами (для сімейного господарства зі статусом ФОП), статут (для юридичної особи). Ці документи обов’язково повинен засвідчити нотаріус.
- Державна реєстрація.
ФГ можна зареєструвати за місцем проживання засновника (голови) або за місцем знаходження землі. До державного реєстру вносяться відомості про створення фермерського господарства.
- Вирішення питання з системою оподаткування.
Для фермерів законодавством передбачено чимало варіантів вибору системи оподаткування. Це може бути як загальний, так і спрощений порядок (єдиний податок), з ПДВ або без. Для ФГ може підійти 2-га, 3-тя та 4-та група ЄП. Однак потрібно враховувати певні нюанси, зокрема, розмір доходу та найм працівників.
Фермерському господарству, яке працює більше року, для розвитку ймовірно знадобляться певні матеріально-технічні ресурси. Де знайти гроші на них? Тут в нагоді стане онлайн-сервіс WEAGRO, що пропонує вигідну та швидку агророзстрочку.
Читайте також: Кваліфікований електронний підпис (КЕП): що це та як отримати
Як зареєструвати фермерське господарство в Україні
Вимога щодо обов’язкової держ. реєстрації ФГ закріплена в ст. 8 Закону № 973-IV. Однак оскільки є різні види фермерських господарств, то й перелік документів для їх реєстрації дещо відрізняється. При цьому порядок реєстрації передбачає три кроки:
- подання документів онлайн або особисто;
- здійснення відповідної реєстраційної дії — внесення запису про новостворений суб’єкт підприємництва до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
- отримання витягу з реєстру.
Відповідаючи на запитання, як зареєструвати фермерське господарство, виділимо документи, які потрібно подати державному реєстратору (у ЦНАП)/ нотаріусу або через портал держпослуг Дія (якщо документи подаються онлайн, то попередньо потрібно отримати електронний цифровий підпис):
- документ, що підтверджує право власності/ користування на земельну ділянку;
- заява (для заповнення стандартної форми заяви потрібні будуть паспортні дані та ІПН засновників);
- при реєстрації юридичної особи потрібно додати статут та рішення засновника/ засновників про створення ФГ. При реєстрації ФОП — декларацію або договір про створення ФГ.
До відома! Адміністративний збір у разі відкриття ФГ сплачувати не потрібно.
Читайте також: Як поставити трактор на облік та зняти з обліку: процедура та необхідні документи
Перспективи створення фермерського господарства в Україні
Попри численні скептичні та песимістичні прогнози розвиток фермерських господарств в Україні триває. Чимало фермерів пройшли загартування в умовах воєнного часу, блекнути та навіть руйнування господарств внаслідок російської агресії. Малі сільськогосподарські товаровиробники довели свою більш високу стійкість, гнучкість та ефективність у порівнянні з великими агрокомпаніями.
При цьому держава також розширює програми підтримки для ФГ. Кабмін прийняв постанову № 300 від 15 березня 2024 щодо виділення коштів на підтримку фермерам. Зокрема, нею передбачається бюджетна субсидія на 1 га для аграріїв з деокупованих територій та тих територій, на яких завершені бойові дії.
Перед тим як створити фермерське господарство варто з’ясувати напрямки, за якими держава надає підтримку. Серед них — часткова компенсація вартості насіння, придбаної сільськогосподарської техніки, додаткова підтримка господарств із статусом сімейних тощо. Якщо говорити про переваги фермерського господарства, то не варто забувати й субсидію для новостворених ФГ.
Якщо зазначених аргументів замало, то нагадуємо: кожен фермер, який працює вже більше як рік, для більш зручних розрахунків з постачальниками може скористатися онлайн-сервісом WEAGRO — отримати потрібні товари можна буде коли потрібно, а розраховуватись у комфортному режимі поступово.