Після купівлі одного з найпопулярніших видів транспорту у сільськогосподарській галузі, у нового власника виникає закономірне питання: як поставити трактор на облік. Ця процедура включає кілька основних етапів, ключовим з яких стає збір і підготовка всіх необхідних документів для подальшої реєстрації. Покроковий алгоритм дасть змогу зрозуміти, де, як і на яких умовах отримати відповідне свідоцтво, а також номерний знак. Інформація буде корисна і власникам техніки, яку було придбано з неповним комплектом паперів або ж зовсім без них, а також володарям саморобного або модифікованого транспорту.
Постановка трактора на облік
Після придбання сільськогосподарської техніки необхідно протягом 10 днів подати документи для її реєстрації. Цей термін може бути продовжено, якщо у власника є об’єктивні причини, через які він не може звернутися до Держпродспоживслужби у встановлені терміни. Серед них: хвороба, відрядження, що потрібно буде документально підтвердити. Щоб поставити трактор на облік, належить виконати наступні кроки:
- підготувати повний пакет паперів згідно зі встановленим переліком;
- пройти технічний огляд і отримати висновок державного інспектора;
- подати заяву до реєстраційного органу.
Процедура займає 7 календарних днів. До моменту її завершення власник не має права користуватися технікою або пересуватися на ній дорогами громадського призначення, а також незахищений у випадку її викрадення. Тому варто завчасно дізнатись, як зареєструвати трактор, щоб у заплановані терміни розпочати експлуатацію.
Після завершення оформлення заявнику буде видано номерний знак, а також відповідне свідоцтво. Можна звернутися у державний орган як особисто, так і через законного представника, зокрема надіславши папери рекомендованим листом. Реєстрація навісного або причіпного обладнання не є обов’язковою, виключно за бажанням.
Скільки коштує поставити трактор на облік? Процедура безкоштовна, адміністративний збір відсутній.
Читайте також: Обприскувачі садові і польові: види, особливості роботи
Де зареєструвати трактор
Перший крок — звернення до державного інспектора за місцем реєстрації. Після проведення комплексної перевірки буде підготовлено висновок про відповідність технічного стану транспортного засобу чинним правилам і стандартам. Для реєстрації також потрібен висновок фахівця про достовірність ідентифікаційних номерів і поданих паперів.
Наступний етап — звернення до Держпродспоживслужби України. На її офіційному сайті представлено:
- перелік територіальних підрозділів;
- адреси;
- контактні телефони.
Це дасть змогу зрозуміти, де поставити трактор на облік у встановлені терміни. Якщо самохідна машина є предметом обтяження, що відображено у відповідному державному реєстрі, то потрібна обов’язкова письмова згода всіх обтяжувачів.
Процедуру завершує видача свідоцтва державного зразка — це підтвердження того, що документи прийняті, перевірені та підтверджені. Як перевірити реєстрацію трактора? Для цього можна подати запит до Держпродспоживслужби.
Документи для реєстрації трактора
Для отримання послуги необхідно заповнити заяву в довільній формі, а також додати до неї такий пакет паперів:
- копія паспорта та індивідуального податкового номера;
- висновок інспектора щодо результатів перевірки;
- акт про присвоєння ідентифікаційного номера;
- документи на право власності;
- квитанції про повну сплату передбачених законом податків;
- копія витягу з ЄДРПОУ;
- свідоцтво про зняття з обліку (для б/в транспорту, який раніше вже був зареєстрований на іншого власника);
- декларація та сертифікати відповідності від заводу-виробника.
Як зробити документи на трактор? Як підтвердження права власності можна подати:
- акт приймання-передачі від виробника,
- митну декларацію в електронній формі або на паперовому носії;
- судове рішення;
- договір дарування, купівлі-продажу або спільного володіння;
- рішення державного органу про відчуження;
- згода співвласників на представлення інтересів.
У пошуках компромісу між ціною і технічними характеристиками покупці можуть розглядати вживані варіанти або пропозиції зі значними знижками. Але в цьому випадку можуть виникнути складнощі з постановкою на облік через невідповідність ідентифікаційного номера або відсутність необхідних паперів, через що виникає питання: де можна зробити документи на трактор.
Альтернативним рішенням стане купівля за допомогою агророзстрочки через онлайн-сервіс WEAGRO. Пройти реєстрацію і приєднатися до платформи можуть тільки реальні продавці, які були перевірені за цілою низкою критеріїв. Це дає покупцям змогу придбати якісну нову техніку з відтермінуванням платежу, щоб із подальшим взяттям на облік не виникло жодних складнощів.
Реєстрація трактора без документів
Якщо самохідна машина все-таки була придбана без необхідних паперів, то одразу подати заяву до територіальних органів Держпродспоживслужби не вдасться. У цьому разі доведеться звернутися до суду. Як зареєструвати трактор без документів:
- скласти заяву та звернутись до судового органу;
- надати до реєстраційного органу номер мотора і шасі (це дасть змогу переконатися, що техніка не перебуває в розшуку);
- заручитися підтримкою двох свідків, які готові підтвердити факт купівлі.
На підставі цього буде оцінено можливість постановки на облік. Але завжди існує ризик отримати відмову, тому краще купувати транспорт у перевірених постачальників — з гарантією і необхідними паперами.
У випадку із саморобною технікою власник теж не може відразу її зареєструвати. Як поставити трактор на облік, якщо базову модель було модифіковано? Подати квитанції чи накладні про купівлю ключових елементів і вузлів конструкції, документ про присвоєння ідентифікаційного номера, а головне — висновок фахівця про те, що техніка повністю відповідає чинним стандартам і нормативам.
Читайте також: Сівалки: що це, види та поради налаштування
Як зняти трактор з обліку
Щоб продати транспортний засіб, власнику потрібно спочатку зняти його з обліку, надавши до Держпродспоживслужби такий пакет документів:
- заяву;
- паспорт;
- документи про реєстрацію;
- колективне рішення сільгосппідприємства;
- письмову згоду інших співвласників.
Як зняти трактор з обліку, якщо необхідність у цьому виникла у зв’язку з ліквідацією юрособи? У цьому випадку потрібно подати відповідне рішення суду або власника. Комунальним підприємствам також буде не обійтись без надання копії згоди про зняття.
Після перевірки технічного стану основних вузлів і систем буде видано висновок фахівця — і в одному з територіальних органів Держпродспоживслужби можна отримати фінальний документ, а також транзитні номерні знаки. Процедура займає близько місяця.
А завершивши процес зняття з обліку та подальшого продажу сільськогосподарської техніки, можна спрямувати фінанси на придбання нового або модернізацію наявного обладнання. Онлайн-сервіс WEAGRO пропонує агробізнесу унікальні умови: рішення буде ухвалено в день звернення, без додаткових документів, застави або поручителів. І це дасть змогу оперативно зробити покупку, а розплачуватися за неї поступово протягом кількох місяців.