Використання сучасного обладнання сприяє розвитку агробізнесу: правильний вибір техніки, а також розуміння, як встановити сівалку на норму висіву, дає змогу значно поліпшити поточні результати. Це забезпечить ефективний і рівномірний посів, а також точне дотримання глибини. Результат: раціональне використання ресурсів і висока продуктивність. Це рішення актуальне як для великих аграрних підприємств, так і для невеликих фермерських господарств, що дозволить незмінно забезпечувати високий рівень продуктивності та економічної ефективності.
Що таке сівалка
Для автоматизованого висіву насіння розроблено особливу категорію сільськогосподарських агрегатів. Сівалка — це обладнання, яке призначене для точного й регульованого розподілу насіння майже всіх рослинних культур на попередньо підготовлені ґрунти. Завдяки рівномірному розміщенню посадкових матеріалів на певній глибині та відстані, вдається підвищити не тільки ефективність процесу засіву полів, а й підсумкову врожайність. Базова конструкція складається з таких компонентів:
- бункер для насіння:
- сошник для боронування;
- механізм для подачі насіння;
- елементи, які розрівнюють землю після завершення процесу.
Представлені в продажу моделі можуть різнитися за функціоналом і експлуатаційними характеристиками, що дає аграріям можливість вибрати актуальний варіант з урахуванням умов його подальшого використання. Деякі агрегати оснащені кількома наборами однакових інструментів, що дає змогу одночасно обробляти кілька ділянок, значно підвищивши продуктивність роботи.
Читайте також: Ґрунт: що це, види та його родючість
Класифікація сівалок
Спочатку потрібно визначити мету придбання обладнання, а також враховувати характеристики посадкового матеріалу, для розподілу якого воно призначене. Сівалка — це незамінна в агросекторі техніка. Для обробки великих полів використовуються тракторні моделі, які представлені у двох варіантах:
- причіпні — оптимальний трактор потужністю до 60 к.с;
- навісні — вимагають використання сільськогосподарської техніки, здатної забезпечити 200-220 к.с.
Розрізняють агрегати й за іншими критеріями, що спрощує підбір актуальної серії.
За способом засівання
Залежно від особливості розподілу посівних матеріалів, класифікація сівалок передбачає такі категорії агрегатів:
- Рядкові — ідеально рівні ряди, у яких насіння засіяно на однакову глибину. Можна налаштувати як стандартний формат ширини міжряддя в діапазоні від 10 до 25 см, так і вузький — до 10. А для стрічкового засіву проміжок і зовсім скорочується до 3-10 см.
- Розкидні — популярний варіант для швидкого засіву поля травами, який передбачає розподіл насіння на поверхні заданої ділянки.
- Гніздові — виконують одночасний засів кількох паралельних рядів.
- Пунктирні — альтернатива рядковим, яка більш функціональна.
Насамперед потрібно визначити бажану схему посіву з урахуванням потреб і умов вирощування обраних сільськогосподарських культур.
Види за призначенням
Існують універсальні моделі, які підходять для роботи практично з будь-якими посівними матеріалами. Вони відмінно справляються як із зерновими, так і олійними, що дає змогу залучати їх для різних цілей.
Існують і спеціалізовані серії. Якщо агробізнес не передбачає розширення в найближчому майбутньому, а головне — зосереджений на певній культурі, то варто обрати цей варіант. Найчастіше його використовують для посіву овочів.
За принципом роботи
Є два види сівалок, які відрізняються за способом ведення посівних робіт, що потрібно враховувати під час купівлі:
- Пневматичні — швидкі, з хорошою продуктивністю, чітко «відправляють» насіння в підготовлені борозни потоком стисненого повітря. Гарний вибір для просапних культур, а також суцільної сівби, підходять для розподілу дражованого та каліброваного насіння. Відмінно функціонують у комбінації з ґрунтообробним обладнанням, що дає змогу об’єднати одразу кілька завдань.
- Механічні — менш продуктивні, але можуть використовуватися для будь-яких зернових культур, близького до них за розміром насіння, а також трав. В апараті можна встановити потрібні налаштування, відкалібрувавши його під специфічні матеріали.
На сівалках обох типів виробники активно встановлюють електричні та гідравлічні приводи, а також додаткові електронні системи. Це дає змогу регулювати кількість обертів котушок з огляду на поточні умови. Це підвищить точність розподілу й дозування посівних матеріалів, що позитивно позначиться і на врожайності.
Читайте також: Культиватор: що це і як правильно вибрати
Як вибрати сівалку
Правильний вибір сільськогосподарського обладнання — запорука успішного обробітку землеробських угідь. І сівалка — це основний агрегат, який необхідний на етапі посадки. Під час купівлі варто орієнтуватися на такі критерії:
- Технологія обробки ґрунту — мінімальна або прямий посів, що визначає тип відповідної спецтехніки.
- Площа ділянки — розмір полів визначає необхідну продуктивність обладнання, а також робочу ширину.
- Регіональний клімат — потрібно враховувати умови експлуатації, а також рівень вологості та щільності ґрунту.
- Спосіб кріплення — є навісні та причіпні моделі.
- Види сівалок — є однорядне, дворядне та інші варіації обладнання, а вибір між ними залежить від типу культур, що висаджуються.
Важливо вибрати модель, яка ідеально відповідає заданим умовам і потребам господарства. А онлайн-сервіс WEAGRO відкриває для аграріїв унікальні можливості: доступна купівля із відтермінуванням платежу, що дає змогу бути у всеозброєнні до майбутніх посадкових робіт.
Як правильно налаштувати сівалку
Визначивши модель, яка відповідає потребам фермерського господарства, необхідно встановити ключові налаштування. Це забезпечить правильний розподіл посівних матеріалів. Як встановити сівалку на норму висіву:
- Редуктор отримав подвійні шестерні, які розрізняються за розміром. Якщо одна з них буде зафіксована в статичному положенні, то друга отримає вільні оберти. Це дає змогу змінити обсяги посіву, збільшивши їх удвічі.
- У більшості моделей передбачена спеціальна ручка, яка дає змогу регулювати кількість посівного матеріалу. Орієнтуючись на розмір і характеристики культури, що розподіляється, її налаштування можна змінювати.
- Для калібрування та налаштування потрібної кількості обертів потрібно від’єднати насіннєпроводи, розташувавши під ними піддон. Після прокрутки основного вала, на моніторі відобразиться кількість обертів. Зважування посівмату на фінальному етапі дозволяє оцінити відповідність плану та реальних показників, щоб внести актуальні коригування.
- Допустиме відхилення від норми має бути не більше 1%. У разі частих змін налаштувань раціонально використовувати опціональний електропривод, що багаторазово спрощує калібрування і налаштування агрегату.
Є різні види сівалок — і важливо вибирати моделі, які чітко тримають задану глибину. Оптимальні дводискові конструкції, у яких перший компонент формує борозну, а задній — очистить посівне ложе.
Відмінності висіву великого та дрібного насіння
Обладнання оснащене різними заслінками й потрібно відкрити одну з них залежно від параметрів посівних матеріалів. Так для дрібних актуальна однорядна, для великих — трирядна. Це забезпечує поступове надходження насіння, що багаторазово підвищує точність висіву навіть за малих обсягів.
У пневматичних моделях легко міняти котушки. А в механічних для кожного сошника передбачена окрема, що забирає чимало часу. Тому краще обирати універсальні моделі, які об’єднали в собі кілька видів посіву.
Як налаштувати глибину посіву
Для швидкого засіву актуальні два ряди сошників, з можливістю зміщення рядів у широкому діапазоні розмірів. Зручним рішенням стане централізований варіант встановлення глибини борозен. Штригельна борона на правильній висоті та під потрібним кутом необхідна для запобігання втрати вологи.
Догляд за сівалкою
Для кожної моделі виробники розробляють певний звід правил експлуатації, дотримання яких необхідне для її стабільної та безперебійної роботи протягом тривалого періоду. Догляд передбачає виконання таких рекомендацій:
- Чистка — комплексне очищення від залишків посівних матеріалів і дрібного сміття після кожного застосування.
- Калібрування — потрібно регулярно перевіряти встановлені налаштування, щоб незмінно дотримуватися заданої глибини посіву, міжрядної відстані, а також інших показників.
- Техобслуговування — візуальна діагностика дає змогу виявити зіпсовані елементи для їхньої своєчасної заміни або ремонту.
Сівалка — це сезонне обладнання. І в період, коли воно не використовується, для зберігання важливо вибрати сухий простір, який захищений від несприятливих погодних умов. Це дасть змогу зберегти техніку в справному стані, щоб успішно експлуатувати її протягом довгих років.
Висновок
Якісна сільськогосподарська техніка — це внесок у розвиток і майбутні прибутки. Функціональна сівалка економить час, зусилля та ресурси, а також сприяє зростанню врожайності. Спеціально для представників агросектора розроблено зручний онлайн-сервіс WEAGRO. Це спрощує взаємодію продавців і покупців. З нами легко вибрати якісне, надійне обладнання, що відповідає заданим критеріям. Вигідна агророзстрочка дає змогу придбати обладнання до початку сезону і розплачуватися поступово. Відтермінування платежу — чудова можливість планувати свої витрати більш ефективно і вчасно закупити необхідні для роботи інструменти та матеріали.