Ліквідність для аграріїв: як продаж товарних кредитів змінює фінансовий ландшафт

18 Березня, 2025

Товарний (комерційний кредит) — це можливість отримати товар або послугу без посередництва банків і саме в той момент, коли аграрії цього потребують. Адже у сільському господарстві виконання більшості завдань не може бути відкладено у часі. Фінансування посівної, купівля чи ремонт техніки, збирання врожаю мають здійснюватися своєчасно. Завдяки товарним (або комерційним) кредитам фермери можуть отримати товар на виплат без тривалої процедури ухвалення рішення банками. 

Механізм продажу товарних кредитів знижує ризики кредитування для постачальників і усуває проблему ліквідності для аграріїв. У цій статті ми детально розглянемо особливості товарних кредитів, їхні види, переваги та недоліки, а також проаналізуємо, чому продаж кредитів є взаємовигідним для усіх сторін цієї моделі фінансування агробізнесу.   

Що таке товарний кредит

Товарний (комерційний) кредит — це вид договору між продавцем і покупцем про відстрочення платежу за товаром або послугою. Він укладається без посередництва банків чи інших фінансових організацій на умовах досягнутих між  які покупцем іі продавцем. Цей вид кредиту слід відрізняти як від фінансового, так і споживчого кредиту:

  • Фінансовий кредит надають лише кредитні організації, що мають ліцензію НБУ.
  • Споживчий кредит, як і товарний, надається на купівлю товарів із відстроченням платежу. Однак право на його отримання мають лише фізичні особи, тому його неможливо використовувати для вирішення питань підприємницької діяльності.
  • Товарний кредит — це можливість для бізнесу отримати додаткові ресурси від постачальників.

Що таке товарний кредит? Товарна форма кредиту — це найдавніша форма позики, яка виникла ще до появи грошей. Її суть полягала у тому, що покупець отримував товар чи послугу без оплати на момент їхнього отримання. Згодом він відшкодовував продавцю його витрати у вигляді подібного чи іншого товару / послуги. Така форма економічних взаємин була притаманна суспільствам, що вели натуральне господарство. Потреба у таких кредитах виникла через різницю у циклах виробництва. Наприклад, якщо збирання врожаю припадало на кінець літа або початок осені, то саме в цей момент можна було відшкодувати послуги або товари тим, хто надавав їх на початку року.

У сучасній історії такий кредит став ефективним інструментом ведення бізнесу для підприємств із обмеженою ліквідністю. Тому що товарні кредити — це можливість запустити цикл виробництва без необхідності одномоментної оплати товарно-матеріальних ресурсів (ТМР), які бізнесу необхідно придбати. Наприклад, фермерські господарства можуть розпочати посівну без оплати посівного матеріалу постачальнику ТМР. А повернення коштів відбудеться в момент, коли фермер отримає їх яквід реалізації врожаю. Ці терміни повернення грошей закріплюються у договорі між покупцем і продавцем.

Читайте також: Факторинг та факторингові операції: що це і як працює в Україні

Статистичні дані свідчать, що товарні кредити — це третій за популярністю спосіб отримання фінансування в агробізнесі України. Наприклад, за даними «Українського клубу аграрного бізнесу», під час весняної посівної кампанії 2024 року 8,5% коштів (544 млн $) було залучено саме завдяки товарним кредитам.

Переваги та недоліки товарних кредитів

Сьогодні агровиробники мають можливість вибору між традиційними та інноваційними способами залучення додаткових коштів. Товарна форма кредиту значно змінилася завдяки новітнім технологічним рішенням. Наприклад, сервіс WEAGRO дає можливість користуватись вбудованими фінансовими інструментами дистанційно і агровиробникам, і постачальникам ТМР. Завдяки цьому аграрії можуть укласти угоду з постачальниками ТМР лише за кодом ЄДРПОУ або ІПН, а постачальник може отримати гроші за свій товар у день продажу. Умови товарного кредиту залежать від постачальника, а WEAGRO забезпечує можливість придбати бажаний товар у день укладання угоди, тобто за кілька годин.

Але перед тим як ухвалити рішення про товарний кредит, розгляньте його переваги та недоліки, оскільки товарний кредит — це не лише нові можливості, а й зобов’язання, які бере на себе агровиробник. 

Переваги товарних кредитів

  1. Можливість забезпечити виробничий цикл навіть за відсутності ліквідності.
  2. Збільшення обсягів господарської діяльності або можливість запустити нові проєкти.
  3. Висока швидкість отримання товару / послуг завдяки відсутності бюрократичних процедур.
  4. Можливість повернення коштів як грошима, так і товарами за згодою постачальника ТМР.
  5. Фіксація ціни товару чи послуги на момент їхнього продажу. Це позбавляє покупця необхідності доплати під час повернення коштів, якщо ціна на товар / послуги зросла.
  6. Постачальники збільшують продаж своїх товарів / послуг навіть у разі дефіциту ліквідності у покупців.
  7. Можливість продавати товарний кредит іншим організаціям, наприклад банкам чи іншим фінансовим установам.

Недоліки товарного кредиту

  1. Певні форми товарного кредиту дають змогу фінансувати лише ті товари, які належать до категорії оборотних активів.
  2. Терміни повернення грошей постачальнику обмежені. Тому за неможливості повернути їх своєчасно необхідно проводити переговори з продавцем та підписувати нову угоду.
  3. Деякі товарні кредити мають прив’язку до курсу валют на момент погашення 

Читайте також: Що таке розстрочка: різниця між кредитом і розстрочкою

Види товарного кредиту

Товарний кредит — це гнучка форма відносин між продавцем і покупцем, тому вона більш варіативна. Нижче ми охарактеризуємо найпоширеніші види товарного кредиту.

Відкритий рахунок

Така форма кредиту характерна для компаній, які перебувають у відносинах постійного взаємообміну. У такому разі їм не потрібно щоразу укладати новий договір. Покупець отримує товар чи послугу в момент їхньої необхідності, а розплачується з продавцем відповідно до термінів, зазначених у договорі.

Фірмовий кредит

Найпоширеніша форма товарного кредиту, оскільки є одноразовою і не залежить від попереднього досвіду взаємних відносин суб’єктів господарської діяльності. У разі надання такого кредиту покупець отримує товар із відстроченням платежу за ним.

Вексельний кредит

Цей кредит передбачає оформлення комерційного векселя. З моменту його підписання він є цінним папером, а тому може бути проданий або переданий іншій особі.

Сезонний кредит

Тимчасові потреби компанії можуть бути забезпечені за допомогою сезонного кредиту. Наприклад, агровиробник регулярно потребує сезонного фінансування оборотних активів. Також такий кредит може бути корисним у момент закупівлі великих обсягів товарів, які зберігатимуться у складських приміщеннях.

Консигнація

Виплата грошей за цим товарним кредитом відбувається лише після реалізації товару продавця. Таким чином покупець отримує товар, але лише у разі його успішного продажу віддає гроші. Якщо товар не розпроданий, він повертається постачальнику.

Приклад обчислення товарного кредиту в агросекторі

Проілюструємо, як може бути реалізований товарний кредит, види якого було описано вище. І порівняємо його з тими послугами, які ви можете отримати за допомогою сервісу WEAGRO.

Умови товарного кредиту: сільськогосподарському підприємству «З НАМИ ВРОДИТЬ» потрібно більше пально-мастильних матеріалів на період збирання врожаю через розширення посівних площ. За відсутності ліквідності на момент збирання врожаю власники вирішили взяти товарний кредит у сумі 2000 грн. Цей приклад обчислення товарного кредиту передбачає таку схему повернення коштів: через 30 днів (50%) та 70 днів (50%), відсоткова ставка — 0,14% на календарний день. Ставка нараховується від суми заборгованості. У результаті, покупець виплатить продавцю таку суму:

  • 1000 грн — перша виплата за кредитом через 30 днів;
  • 1000 грн — друга виплата за кредитом через 70 днів;
  • 116,67 грн — відсотки за користування товарним кредитом;
  • 2116,67 грн — загальна сума, яку покупець має повернути продавцю.

Сервіс WEAGRO надає агровиробникам можливість укладати угоди з продавцями на більш вигідних умовах, оскільки комісію тут сплачує не покупець, а продавець. При цьому така угода вигідна постачальникам ТМР, оскільки за незначної комісії вони суттєво збільшують продажі. У такому разі за необхідності сплатити товар вартістю 45000 грн із відстроченням на 90 днів фермер заплатить таку суму:

  • 0 грн — 1-й день;
  • 15 000 грн — 30-й день;
  • 15 000 грн — 60-й день;
  • 15 000 грн — 90-й день.

Отже, товарний (комерційний) кредит — це більш гнучка форма залучення коштів. Вона дає змогу покупцеві та продавцю укладати угоди на взаємовигідних умовах, не прив’язуючись до ключової ставки НБУ та інших умовностей.

Продаж товарних кредитів в агросекторі

Продаж товарних кредитів в агросекторі

Товарний кредит — це важливе джерело фінансування в аграрному секторі, який дає змогу компенсувати сезонний характер отримання прибутку. Досвід закордонних агровиробників показує, що такі B2B-відносини вигідніші, ніж використання банківських послуг. Крім того, товарні кредити можна продавати іншим гравцям, а отже, постачальникам ТМР не доведеться турбуватися про повернення своїх коштів. Проаналізуємо, як ця практика реалізується у світі та Україні.

Продаж товарних кредитів у світі

Товарний кредит — це найменш врахований вид кредиту в сучасному фермерстві. Причина в тому, що позики товарів чи грошей часто відбуваються в міжособистісних стосунках чи за принципом В2В, тому інформація про них не надходить до державних чи фінансових установ, які збирають статистичні дані. Але деякі організації видають кредити для агробізнесу на пільгових умовах. Наприклад, у США понад 100 років існує Федеральна система сільськогосподарських кредитів (FFCS), активи якої на сьогодні становлять $180 млрд. Ця організація забезпечує близько 35% усіх позик, які роблять фермерські господарства США. Фермери можуть отримувати три види товарних (комерційних) кредитів:

  1. Короткостроковий — для фінансування операційних витрат.
  2. Середньостроковий — для сільськогосподарської техніки. 
  3. Довгостроковий — для фінансування нерухомості.

Такі кредити можна не лише надавати, а й продавати або переуступати іншій організації. Це робить їх високоліквідними, адже за потреби сторона, яка надала цей кредит, може отримати гроші за нього завдяки продажу.

У Європейському Союзі товарні кредити найбільш популярні серед малих і нових фермерських господарств. Тому що саме їм банки найчастіше відмовляють у кредитуванні. За оцінкою Європейської комісії, понад 50% заявок від подібних господарств відхиляються банками, тоді як серед усталених фермерських господарств цей рівень становить 32%. Причина зрозуміла: подібні фермерські господарства належать до високоризикової індустрії. Тому їм на допомогу приходять інноваційні вбудовані фінансові рішення. Механізм продажу товарних кредитів стає потужним стимулом для розвитку цього фінансового інструменту. Тому що сторона, яка надає його, зменшує свої ризики й отримує можливість бути більш гнучкою у вирішенні фінансових питань.

Читайте також: Трансформація фінансових технологій за допомогою вбудованих рішень

Продаж товарних кредитів в Україні

Ринок агрокредитування в Україні може бути дуже вигідним як постачальникам товарів, так і інвесторам через значущість цього сектора економіки. Частка сільського господарства у ВВП України становить 10,43%, і вона більша, ніж у будь-якого іншого сектора економіки.

В Україні товарними кредитами користуються тисячі виробників сільськогосподарської продукції. А оборот коштів у цьому секторі сягає мільярдів гривень. Так, згідно з даними «Українського клубу аграрного бізнесу», лише на посівну кампанію 2024 року агрогосподарствам було надано товарних кредитів на суму близько 22,7 млрд грн.

Вторинний ринок обігу фінансових інструментів в Україні розвивається завдяки вбудованим фінансовим рішенням. Усе більше гравців прагнуть спростити відносини між покупцями та продавцями за рахунок налагодженого механізму продажу товарних кредитів. Розвиток цього ринку йде дещо сповільненими темпами через відсутність єдиних правил, ІТ-інфраструктури та ін. Але вбудовані фінансові інновації показують свою ефективність, тому дедалі більше постачальників ТМР та агропідприємств вдаються до їхніх послуг. WEAGRO також працює у цьому секторі.

Переваги продажу товарних кредитів для аграріїв

  1. Підвищення ліквідності постачальників і покупців. Продаж портфелів торгових кредитів дає змогу постачальникам ТМР швидко отримувати необхідну ліквідність для закупівлі нових ресурсів. Водночас фермерські господарства отримують ліквідність для закупівлі необхідних матеріалів і техніки.
  2. Зниження кредитного ризику. Переуступка кредитів дає змогу постачальникам отримати витрачені на кредит кошти ще до того, як покупець сплатить кредит за відстроченням. Це суттєво знижує їхні фінансові ризики, оскільки вони не стикаються із проблемами дефолту покупця та ризику неповернення кредиту. 
  3. Масштабування бізнесу без прогнозованих по часу банківських кредитів. Постачальники отримують можливість спрямувати додаткові кошти на розвиток свого бізнесу очікуючи отримання банківських кредитів. Менші витрати на обслуговування фінансового боргу дають змогу запускати нові бізнес-проєкти або розширювати існуючі. 
  4. Підтримка агробізнесу фінансовими установами. Продаж портфелів товарних кредитів може стати потужним стимулом для розвитку агробізнесу. Фінансові установи, зацікавлені в розширенні ринку, можуть пропонувати агробізнесу вигідні спеціалізовані продукти.
  5. Зменшення непередбачених ризиків. Портфелі товарних кредитів проходять ретельну перевірку та узгодження перед продажем. Це сприяє формуванню більшої прозорості фінансових операцій і знижує рівень шахрайства. 
  6. Диверсифікація ризиків для фінансових установ. Банки можуть здійснювати диверсифікацію своїх ризиків за допомогою купівлі портфелів товарних кредитів. Розширюючи свої інвестиції в аграрний сектор, вони знімають проблему надмірної концентрації ризиків в окремих сферах. 
  7. Впровадження інновацій у фінансуванні агробізнесу. Нові моделі фінансування агробізнесу роблять кредити доступнішими для малих і нових фермерських господарств. Це підвищує попит на вбудовані фінанси і не лише диверсифікує ринок фінансових продуктів, а й стимулює розвиток нових.

Перспективи продажу товарних кредитів в агросекторі України

Продаж товарних кредитів може стати потужним стимулом для розвитку сільськогосподарського ринку в Україні. Можливість швидко отримати ліквідність без тривалих банківських кредитів та уникнути ризику неповернення коштів відкриває перед постачальниками нові можливості. Замість того, щоб шукати способи повернення коштів від неблагонадійних фермерів, вони можуть сконцентруватися на розвитку свого бізнесу. Продаж товарних кредитів — це вигідний механізм, який дасть змогу залучити банки та інші фінансові установи до фінансування агробізнесу в Україні.

На сьогодні потрібно виконати ще безліч завдань, пов’язаних із запровадженням єдиних правил, розвитком ІТ-інфраструктури та ін. Але те, що вже робиться у сфері продажу торгових кредитів, дає позитивні результати та сприяє підтримці малих і середніх фермерських господарств. Онлайн-сервіс WEAGRO дає змогу агробізнесу отримати агророзстрочку до 180 днів. При цьому постачальники ТМР отримують свої кошти негайно, а всі фінансові ризики бере на себе WEAGRO. Це дає постачальникам миттєвий доступ до ліквідності, суттєво збільшує їхній продаж та сприяє розвитку бізнесу. Якщо ви маєте власний бізнес в аграрній сфері, прозорі та миттєві фінансові рішення від WEAGRO допоможуть створити нові взаємини з покупцями ТМР. А для фермерських господарств це унікальна можливість отримувати необхідні товари без додаткових витрат.

FAQ

Відповіді на запитання, які не були висвітленні у статті

Які ризики пов'язані з продажем товарних кредитів для аграріїв?

Відсутність єдиних правил може створювати проблеми з розглядом у суді випадків, пов’язаних із невиплатою кредиту.

Яка роль держави в регулюванні продажу товарних кредитів і забезпеченні ліквідності аграріїв?

Держава має більш чітко опрацювати процедури та умови вторинного обороту товарних кредитів.

Яка роль посередників у процесі надання товарних кредитів аграріям?

Посередники дають змогу постачальникам одразу отримати повну виплату за своїми товарами, а покупцям оформлювати товар на виплат. WEAGRO пропонує унікальне рішення, яке вирішує проблему ліквідності і для постачальників, і для покупців.