GNSS-приймачі вже стали звичним обладнанням для українських фермерів. Вони дають змогу визначати поточне положення техніки в режимі реального часу. І все ж вони мають свої обмеження — велика похибка заважає використовувати їх у системах автопілотування. Розв’язує цю проблему RTK-сигнал, здатний суттєво підвищити точність дистанційного керування машинами. Розповідаємо, що це таке, які переваги має подібна технологія та як можна впровадити її у своє господарство.
Що таке RTK-системи
RTK-система — це мережа наземних базових станцій, які уточнюють координати GNSS-приймачів. Вона дає змогу зменшити похибку супутникової навігації з кількох метрів до 2,5 сантиметрів. Така технологія допомагає прокладати точні маршрути руху сільськогосподарської техніки, підвищуючи ефективність її застосування.
RTK-сигнал передається звичайними мобільними мережами, що мають достатню пропускну здатність. Його можна транслювати навіть через GPRS/EDGE, що забезпечує стійке приймання в регіонах з низьким рівнем покриття 3G/4G. Українська компанія FRENDT пропонує базові станції та модеми власної розробки, здатні працювати з двома SIM-картами різних операторів. Перемикання між ними здійснюється автоматично протягом 2 секунд. Це забезпечує виключну стійкість зв’язку та точність дистанційного керування машинами.
Переваги RTK-систем
- Максимальна автоматизація. RTK-сигнал дає змогу створювати системи автопілотування техніки. Вони значно знижують навантаження на оператора, який контролює стан машини та бере на себе керування лише в критичних ситуаціях. Вартість переобладнання трактора чи комбайна коливається від 8 до 16 тисяч доларів залежно від його модифікації.
- Зменшення смуги перекриття. У разі застосування стандартних GNSS-систем її ширина становить 20–25 см, з RTK-сигналом — 2,5–5 см. У реальному прикладі підприємства «Урожайна країна», що входить до структури холдингу МХП, це дало економію пального до 5%, а посівного матеріалу — до 4%. У таких умовах термін окупності RTK-інфраструктури для господарства із земельним фондом понад 500 га становить лише 1 рік.
- Підвищення врожайності. За словами інженера точного землеробства Сергія Ярошенка, RTK-коригування супутникових сигналів — один із небагатьох способів реалізації технології Strip-Till, коли насіння, добрива, вода й хімікати вносяться безпосередньо в рядок. Ця технологія забезпечує 100% ефективність використання матеріалів, збільшуючи продуктивність сільського господарства.
- Всепогодна робота. RTK-сигнал дає змогу техніці працювати навіть уночі чи в сильний туман. Технологія підвищує ефективність використання машин з автопілотом, передаючи необхідну інформацію оператору.
- Поліпшення контролю. Технологію RTK часто використовують разом із геоінформаційними системами. Вона дає змогу краще контролювати стан посівів, вологість ґрунту, наявність перешкод для руху техніки та інші параметри.
Яка різниця між RTK і стандартним GNSS
GNSS — це глобальна навігаційна супутникова система. Зазвичай під нею мають на увазі американське сузір’я супутників GPS. Але подібні можливості також мають європейська система Galileo, китайська BeiDou, японська QZSS та російська ГЛОНАСС.
GNSS RTK — це поєднання космічних апаратів і наземної інфраструктури, яка корегує їхні сигнали. Відмінності між класичною та уточненою версіями системи можна побачити в таблиці нижче:
Характеристики | GNSS | GNSS+RTK |
Похибка позиціювання | Від 10 см до 10 метрів | 2,5 см |
Час виходу на максимальну точність після запуску обладнання | Від 10 хвилин до 5 годин | Від 30 секунд до 5 хвилин |
Максимальна відстань від базової станції | Не обмежена | 70 км |
Тип сигналів | Супутник | Супутник + мобільна мережа |
Вартість підписки | Доступні безплатні варіанти | У середньому 300 євро на місяць або 1000 євро на рік |
Можливості автопілотування | Обмежені | Повні |
Залежність від стану атмосфери | Висока | Низька |
Приймання сигналу в регіонах зі складним рельєфом | Сильне | Слабке |
Отже, RTK-системи вимогливіші до якості зв’язку та вимагають платної підписки. Але вони швидко окупаються і починають приносити додатковий прибуток. Платформа WEAGRO забезпечує швидкий старт у використанні інноваційних технологій. Вибравши постачальника серед наших партнерів, ви можете отримати агророзстрочку на придбання GNSS-приймачів та RTK-інфраструктури, а також послуги провайдерів. Для цього необов’язково збирати великі пакети документів і витрачати багато часу: подайте заявку онлайн — і ми розглянемо її протягом 30 хвилин.
Читайте також: Що таке розстрочка: різниця між кредитом і розстрочкою
Що необхідно для використання RTK
Ключовим елементом будь-якої навігаційної системи є GNSS-приймач. Він монтується на кожній одиниці техніки, що забезпечує контроль положення машини в режимі реального часу. RTK-сигнал для коригування супутникового зв’язку передається базовою станцією. Монтаж відбувається на капітальній споруді де є провідний інтернет та доступ до живлення 220 Вольт. Радіус покриття такого обладнання досягає 70 км в ідеальних умовах і 50 км у середньому.
На сільськогосподарських машинах встановлюють передавач роверного (рухомого) типу, а в офісі підприємства — приймач. Зазвичай у техніці також розміщують монітори, які дають змогу водію контролювати дотримання маршрутів і стійкість зв’язку. В офісі використовують RTK-сервери, які можна організувати на базі стаціонарних комп’ютерів чи навіть потужних ноутбуків. Фактично, це центр керування мережею, з яким працюють диспетчери, менеджери, агрономи чи власники.
Дуже важливим елементом RTK-систем також є програмне забезпечення. Невеликі фермерські господарства можуть скористатися готовими рішеннями, наприклад GM Agro RTK, Geotrack, SurPAD, X-Survey та ін. Великі підприємства зазвичай створюють власні застосунки, отримуючи необхідні дані в режимі реального часу через API провайдерів.
Варто також пам’ятати, що підтримка RTK-систем може бути занадто складною для малих і середніх господарств, у штаті яких немає команди інженерів. Тому більшість українських підприємств отримують підтримку від провайдерів на умовах підписки. Її середня вартість — від 250 до 500 євро на місяць плюс окрема оплата виїздів ремонтних бригад.
Як використовують RTK-системи в сільському господарстві України
В Україні вже існує кілька великих провайдерів RTK-зв’язку:
Власні мережі для роботи з RTK-сигналом мають і великі аграрні підприємства, зокрема Kernel та МХП. Вони пропонують послуги оренди інфраструктури та обслуговування обладнання для господарств, які потрапляють до їхньої зони покриття. Щоб під’єднатися до їхніх мереж, необхідно самостійно придбати GNSS-приймач, GSM-модем і монітор для машини, а також супутниковий модуль і сервер для офісу.
Щоб розрахувати необхідну суму інвестицій, зверніть увагу на орієнтовну вартість обладнання:
- система автопілотування трактора — від 200 тис. грн;
- базова станція GNSS RTK — 125 тис. грн;
- роверний приймач — 45 тис. грн;
- програмне забезпечення — від 15 до 60 тис. грн.
Середня вартість обслуговування однієї одиниці техніки становить 60–80 тис. грн на рік. Ці цифри можуть здаватися доволі високими. Але вони будуть лише незначними відсотками порівняно з цінами на сучасні трактори, комбайни та інші сільськогосподарські машини.
Читайте також: Як поставити трактор на облік та зняти з обліку: процедура та необхідні документи
Окрім того, інвестиції повністю виправдовують себе. Тільки зменшення похибки навігації дає змогу економити до 5% матеріальних ресурсів. Застосування технологій точного землеробства також допомагає підвищувати урожайність на 22%. RTK-сигнал дає можливість максимально автоматизувати виробництво, зменшивши витрати на оплату праці та вимоги до кваліфікації співробітників. Застосування сучасних GNSS-приймачів із корегуванням позиціювання спрощує вхід в аграрний сектор і створює умови для здорової конкуренції у сфері сільського господарства.
Отримуйте додатковий прибуток та підвищуйте конкурентоздатність свого господарства завдяки поєднанню GNSS та RTK-технологій! Платформа WEAGRO допоможе вам швидко знайти фінансування для інвестицій у цифровізацію підприємства. Ми надаємо агророзстрочку на індивідуальних умовах, вигідних для фермерів і власників мікро-, малого та середнього бізнесу. Ви можете вибрати постачальника серед наших партнерів або запропонувати своєму провайдеру долучитися до платформи.